13 Mayıs 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

zamanında söylemiştik, şimdi gerçekleşiyor: ortaokullara ‘zorunlu kodlama dersi’ geliyor!

70161zamaninda-soylemistik-simdi-gerceklesiyor-ortaokullara-zorunlu-kodlama-dersi-geliyor-208x130
Reklam

meb, ortaokullara mecbur kodlama dersinin getirilmesi için bilişim teknolojileri dersinin müfredat güncellenmesi çalışmalarına başladı.

meb yenilik ve eğitim teknolojileri (yeğitek) umumi müdürü ahmet haysiyet ak, bakanlık olarak öğrencilerin algoritmik ve bilimsel düşünme becerilerini geliştirmek amacıyla 5. ve 6. sınıflarda mecbur, 7. ve 8. sınıflarda seçmeli olmak üzere bilişim teknolojileri ve yazılım dersi öğretim programına kodlama eğitiminin getirilmesi için bir çalışma komisyonu oluşturulduğunu açıkladı. türkiyenin en mühim üniversitelerinin akademisyenleri ve yeğitekle beraber çalışan bilişim teknolojileri eğitimcilerinin bulunduğu bir komisyon kurulacağını belirten haysiyet ak, kodlama eğitiminin bulunduğu ingiltere, abd, israil, polonya, finlandiya, almanya, avusturya, estonya, çek cumhuriyeti, cenup kore, çin, hindistan gibi ülkelerin müfredatlarını detaylı olarak incelediklerini belirtti.

kodlama eğitiminin verileceği ders programını destekleyecek araçların, yöntemlerin, eğitimsel içeriklerin incelenmesi ve öğretmenlerin bu kaynakları kullanabilmesi için bilgi teknolojilerinde söz sahibi olan kuruluş / kişilerle görüşmeler yapıldığını dile getiren ak, şunları söyledi: “öğretim programının kodlama eğitimi konusunda güncellenmesi hakkında öğretmenlerimizin derse nazar açılarının belirleneceği akademik çalışmalar yapılacak. sivil cemiyet kuruluşlarıyla da toplantılar planlayarak kodlama eğitimi müfredat çalışmaları için görüşlerini alacağız. müfredat çalışmalarının tamamlanmasının ardından öğrenme etkinlikleri, dijital ders içerikleri ve muallim kılavuzları hazırlanacak, ayrıca

yüz yüze ve uzaktan eğitimlerle öğretmen eğitimleri gerçekleştireceğiz.

215135

Dersin altyapısı da şimdiden hazır

Bunların dışında okullara kodlama dersi için kurulan internet bağlantısıyla birlikte etkileşimli tahta çalışmaları da önemli bir altyapı sağlayacak. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın YEĞİTEK ile birlikte yürüttüğü çalışmalarda bugüne kadar toplam 432 bin 288 etkileşimli tahtanın okullardaki kurulumları tamamlandı. Yine bu proje kapsamında 9. sınıftaki öğrencilere ve öğretmenlere toplam 1 milyon 437 bin 800 adet tablet bilgisayar dağıtıldı. Şu an ihale süreci devam eden 10 milyon 600 bin adet bilgisayar tablet setinin dağıtımına da her yıl 2 milyon 650 biner adet olmak üzere bu Mayıs ayından itibaren başlanacak.

215215

Bu konuyla ilgili (kodlama dersinin zorunlu hale getirilmesi) geçtiğimiz ay içerisinde KodlamaDersi ZorunluOlsun hashtagi’yle bir gündem yaratmış, 16,136 tweet atılmasına ve 13,018 retweet yapılmasına vesile olmuştuk. Eğer bu dersin getirilmesi konusunda tuzumuz biberimiz varsa ne mutlu bizlere 🙂

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?