30 Haziran 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

yok artık lebron james: 1.000 çekirdekli işlemci üretildi!

47738yok-artik-lebron-james-1-000-cekirdekli-islemci-uretildi-208x130
Reklam

araştırmacılar tarafından tamı tamına 1000 çekirdeke denk gelen kilocore işlemci üretildi.

bildiğiniz gibi günümüzde işlemcilerin nanometre bazındaki üretim bantları küçülürken bunun yanı sıra çekirdek sayıları da hızla artmakta. başlarda biricik çekirdekli sistemlere sahip iken bir anda dual-core quad-core octa-core diye diye artmaya devam ediyor.

ama – lakin amerika birleşik devletlerindeki kaliforniya üniversitesinde vazife yapan araştırmacılar tamı tamına 1000 çekirdeğe sahip kilo-core işlemci üretmeyi başardılar. bu denli yüksek çekirdeğe sahip olunca yalnızca 0.7w enerji harcayarak 115 milyar işlemi saniyeler içinde yapabilen bu işlemci ıbmin 32nm üretim teknolojisi kullanılarak geliştirilmiş.

her ne kadar günümüzde 14nmlere varan düşüşe göre eski bir üretim teknolojisi olsa da söz konusu 1000 çekirdek olunca göz ardı etmek gayet mantıklı. bu yapılan çalışma neticesinde tabiki derhal birkaç senede 1000 çekirdekli işlemcilere sahip telefon ya da pcye sahip olacağımızı düşünmek saçma olur. ama bu denli yüksek sayılara çıkabileceğimiz de bu araştırma ekibi tarafından kanıtlanmış oldu.

görelim bu donanım alanında daha ne gibi yenilikler göreceğiz. bu arada başlıkta da kullanmışken lebronu ve cavs ekibini kutlama etmeden geçmek istemedim. 3-1den 4-3e getirmek efsaneydi.
360 derece kamera ile go kart yarışı yaptık! izlemek için buraya tıklayın! işlemci

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?