10 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

yılların gizemi çözüldü: buz adam ötzi, düşmanı tarafından sinsice öldürülmüş

yillarin-gizemi-cozuldu-buz-adam-otzi-dusmani-tarafindan-sinsice-oldurulmus-1475578650
Reklam

buz adam ötzinin nasıl öldüğü / öldürüldüğü konusu krimonoloji uzmanları tarafından çözüldü.

5300 sene evvel öldürülen buz adam ötzi nin nasıl öldüğü belli oldu. krimonoloji uzmanları ötzi nin yemeğini yediği sırada bir düşmanı tarafından arkasından sinsice yaklaşılıp okla vurularak öldürüldüğünü ortaya çıkardı.

yapılan incelemelerde omzuna ok isabet etmeden evvel kendisini güvende hisseden ötzi nin ölmeden evvel bir ziyafeti çektiği sonrasında da dinlenmeye çekildiği ortaya çıktı. saldırgan muhtemelen fiziksel bir savaştan kaçındığı için ötzi yi saklandığı yerden okla vurmayı tercih etmiş. zira ötzi nin vücudunda herhangi bir şiddet izi bulunmamış.

ilgili haber 5.300 sene evvel yaşamış & 039;buz adam ötzi& 039;nin sesi nasıldı?

peki bu hasım kimin nesi? araştırmacılar ötzi nin bulunduğunda yanında bronz bir b a olduğunu saldırganın niyetinin bu b ayı aşırmak olmadığını ve aralarında kişisel bir sorundan ötürü çatışma çıktığını düşünüyor. ötzi nin daha evvel sağ elinde oluşan ve iyileşen bir yarası araştırmacıların hipotezini doğrular nitelikte. saldırganın ayrıca ötzi nin elini yaralayan şahıs olabileceği de düşünülüyor.

antropologlar 165 cm boyunda ve 59 kilogram ağırlığında olduğunu öğrendiği ötzi nin bulunduğunda 3 kaburgasının kırık olduğunu ve ülsere neden olan helikobakter pylori bakterisi mide ve duodenum& 39;um muhtelif alanlarında yerleşen gram mikroaerofilik bir bakteri taşıdığını belirttiler.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?