09 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

yerli işletim sistemi pardus, havelsan desteğiyle yaygınlaşacak!

yerli-isletim-sistemi-pardus-havelsan-destegiyle-yayginlasacak-1474707794
Reklam

havelsan ile tübitak nihayet derece mühim bir adımın atılacağı protokolü imzaladı.

tübitak tarafından birinci versiyonu 2003 yılında piyasaya sürülen linux tabanlı millileştirilmiş işletim sistemi pardus yavaş yavaş kullanıma sunulmaya hazırlanıyor.

hali hazırda tübitak bilgem bünyesinde yürütülen bir proje olarak karşımıza çıkan pardus geçtiğimiz sene ankara& 39;da bulunan tübitak milli akademik file ve bilgi merkezi& 39;ne bir başka adıyla ulakbim olmuştu. bu adımın ardından ise pardus bu kere havelsan& 39;ın kanatları ına girdi.

pardus& 39;un kurumsal düzeyde dönüşümü doğrultusunda birinci adımın atılması için 9 eylül& 39;de bir araya gelen havelsan ve tübitak ulakbim işbirliklerine resmiyet kazandıran protokole imzalarını attılar.

bu işbirliği sayesinde pardus başta havelsan olmak üzere türk silahlı kuvvetlerini güçlendirme vakfı bağlısı şirketlerde savunma sanayii müsteşarlığı türk silahlı kuvvetleri ne bağlı kurumlarda ve ulusal savunma bakanlığı nda yaygınlaştırılacak.

bu kurumların ardından halk kurumlarında da kullanıma sunulacak ve yavaş yavaş yaygınlaşması sağlanacak pardus& 39;un bakım tamir ve geliştirilmesi konusunda da havelsan ile tübitak ortaklığı olacak.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?