19 Haziran 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

yerli eğitim uçağı hürkuş, 9.000 metrede kontak kapattı!

7451yerli-egitim-ucagi-hurkus-9-000-metre-de-kontak-kapatti-208x130
Reklam

türk havacılık ve feza sanayiinin yepyeni ürünü hürkuş isimli yerli eğitim uçağımız air start testini başarıyla geçti.

daha evvel sizlere bu haberimizden aktardığımız gibi türk havacılık ve feza sanayiinin göz nuru yerli eğitim uçağımız hürkuş daha evvel 27 bin feet / 9.000 metreden dalış testini başarıyla geçmişti. rekor elde eden ve testleri devam eden hürkuş bu sefer de 3 haziranda gerçekleştirilmiş olan aynı yükseklikte kontak kapatma olarak bilinen air start testini de başarıyla geçerek göğsümüzü kabartıyor.

avrupa havacılık ve güvenlik ajansı easa sertifika için işlemleri devam eden ve bir yandan da testleri sırasıyla geçen hürkuş askeri ve ticari noktada fazla mühim bir eğitim uçağı olacak. türk hava kuvvetlerinin birinci sırada olarak 15 tane hürkuş – b siparişi ise haziran 2018de teslim edilerek türk havacılığında bir mühim dönüm noktası olacak.

hürkuş – a hürkuş – b hürkuş – c ve hürkuş – d olarak dört model üzerinde çalışan tusaş a ve b modelleri için sşimdiden 282 saat ve 223 saat uçuş gerçekleştirmiş durumda. bu testleri teker teker geçen hürkuşun c modeli ise 1500kg ağırlık ile uçma kapasitesine sahip olacak ve tamamen askeri bir uçak olacak. d modeli ise deniz devriye görevleri için geliştirilmekte. c ve d modellerinde ayrıca bir başka yerli gururumuz aselsanın kızılötesi hedefleme sistemi olan flır ile donatılmış olacak.

1600shp gücünde bir motora sahip olan hürkuşun boyutuna istikbal – ati olursak kanat açıklığı 9 96 metre olarak belirlenmiş. yalnızca 1 mürettebat 1 de yolcu taşıyabilen uçağın maksimum hızı 574km/saat hızına kadar çıkabilmekte. 1 478km menzile sahip hürkuş 10.577 metre irtifaya çıkabilirken bunun yanı sıra askeri kullanım noktasında roketsanın cirit ve umtas füzelerini kullanabilecek.

aşağıdaki videodan hürkuşun 9.000 metredeki air start videosunu görebilirsiniz;
 

fıfa 2017 grafikleri ağlatacak! pesin işi bu yıl de güç. videomuzu izlemek için buraya tıklayın! uçak yerli hürkuş

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?