09 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

usb-c teknolojisi, kulaklık girişlerinin sonu olabilir!

usb-c-teknoloji-kulaklik-girislerinin-sonu-olabilir-1475401322
Reklam

gülme komşuna gelmek başına demişler. haklılar da. iphoneların kulaklık girişlerinin kaldırılmasını eleştiren android kullanıcıları bir süre sonra benzer dertten muzdarip olabilir.

apple radikal bir karar alarak yeni iphone& 39;larında 3.5mm kulaklık girişini kaldırmıştı. apple& 39;ın bu hamlesini destekleyenler kadar ağırbaşlı şekilde eleştirenler de oldu. fakat şimdi benzer vaziyet yeni kuşak android cihazlarda karşımıza çıkacak gibi.

usb ımplementers forum usb uygulayıcılar forumu tarafından yayımlanan audio device class 3.0 şartnamesi& 39;ne göre özgün ürün üreticileri oem cihazlarına usb-c girişini ekledikleri takdirde 3.5mm kulaklık girişlerini kaldırabilmeleri imkanı sunulmakta.

& 39;& 39;usb type-c üzerinden usb audio sistemi orjinal mahsul üreticilerine 3.5mm analog ses girişlerini kaldırma ve böylelikle milimetre seviyelerine inen tasarımlı cihazlar üreterek daha çok konnektör kullanmak için lüzumlu yer imkanı sunuyor.

daha çok konnektör pek fazla yeniliğin kapısını açmak anlamını da taşımakta. ayrıca suya karşı daha dayanıklı ya da su geçirmezlik seviyesi daha kuvvetli cihazlar üretmek de olası.& 39;& 39;

usb-c girişinin cihazlara sunduğu yenilikler göz ardı edilemez. hatta usb-c üzerinden sağlanacak kulaklık bağlantısı ile dinleyeceğiniz müzik kalitesinin daha üst düzen olacağını da söyleyebiliriz. fakat bu tarz şeyler muhtemelen çoğu kullanıcının 3.5mm kulaklık girişi kaldırılınca göstereceği tepkiyi bastıramıyor.

tabi bu vaziyet birkaç ay içinde tüm firmaların usb-c portlara geçiş yaparak kulaklık girişlerini kaldıracağı anlamı taşımıyor. önümüzde birkaç senelik süreç mevcut diyebiliriz. fakat android aygıt üreticilerinin böyle bir karar almadan evvel apple& 39;ın aldığı tepkileri dikkate alarak adım atmaları onların yararına olacaktır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?