10 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

uçaklar, şimşek çarpmasından nasıl etkileniyor?

ucaklar-simsek-carpmasindan-nasil-etkileniyor-1475667085
Reklam

izlandadaki bir havayolu şirketi görevlisinin şimşeğin uçağa çarpış anını görüntülemesinin ardından şu soru dillendirilmeye başlandı: şimşekler uçakları nasıl etkiliyor?

izlanda daki keflavik havaalanı nda çalışan halldor gudmundsson isimli bir şahıs korkutucu büyüklükte bir şimşek çaktığını görmüş ve yine çakabileceğini düşünerek telefonuyla video kaydına başlamış. kayıt sırasında kadrajına bir uçak giren gudmundsson yoğun yağışın olduğu sırada çakan şimşeğin uçağa çarptığı hatıra görüntülemeyi başarmış. enteresan olan vaziyet ise uçağın hiçbir şey ham gibi yoluna devam etmesiymiş. peki içerisinde çeyrek ton tnt patlayıcısına eşdeğer bir enerji yüklemesinden uçaklar nasıl oluyor da sağ çıkabiliyor?

bu konu hakkında bir açıklamada bulunan emekli pilot chris hammond uçağın gövdesinin elektriği iletebilen mürettebat ve yolcular ile elektronik aletlerini ise etkilemeyen bir sistemle donatıldığını söylüyor. metal bir file bulunan uçağın gövdesi bu file sayesinde elektriği iletebiliyor olsa da dışarıdan istikbal – ati elektrik yüklemesine karşı korunması için zırh işlevi gören bir mekanizmaya sahip.

gudmundsson un çektiği aşağıdaki fotoğrafta her şeyin olması gerektiği gibi gittiğini belirten hammond şimşeğin uçağa burnundan temas ettikten sonra kanat kısmından çıktığını ve uçağın içinde hiçbir hasarın olmadığını söylüyor.

bu yalıtım sistemi nihayet 20-30 yıllık bir vakit diliminde kullanılıyor. ama – lakin seneler evvel uçaklar bu şekilde yalıtılmış değildi. hammond emekli olmadan evvel san francisco ya inmek için bekleyen bir uçakta pilotluk sırada yıldırım düştüğünü ve uçaktaki bütün ekranların karardığını söylüyor. bu sefer de analog cihazlar devreye girdiğini söyleyen hammond birkaç dakika içerisinde düzelen bilgisayar sistemi sayesinde uçağı hiçbir şey ham gibi yere indirdiğini belirtiyor.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?