05 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

türkiye’de akk gerçeği varken netflix başarılı olabilecek mi?

turkiye-de-akk-gercegi-varken-netflix-basarili-olabilecek-mi-1474637870
Reklam

türkiyeye geçtiğimiz aylarda giriş yapan fakat dünkü lansman ile açılışı yapılan netflix türkiye acayip akk belası varken başarılı olabilecek mi?

günümüzde çevrimiçi olarak müzik dinlemek harika bir film olan ve sıra izlemek gayet yaygınlaştı. televizyon kanallarının -ister müzik ister normal kanal olsun- daimi reklam üstüne reklam yığması 40-50dk süresi olan dizileri 2 saate 2-3 saatlik filmleri ise 4-5 saate kadar uzatmasına neden oluyor. zaten rtük diye bir gerçek varken filmler sansür de yiyince biricik çıkış yolu tabiki internet oluyor.

ilgili haber netflix artık tamamen türkçe! leyla ile mecnun ezel gibi yerli diziler de eklendi!

peki bu noktada reklamsız birçok sıra ve filmi barındıran netflix in türkiye ye girmesi sevindirici mi? kesinlikle! ama rtük cilt kurtulduk tamam peki ya akk ne olacak? oturup bir hafta sonu boyunca sıra ya da harika bir film olan keyfi yapsak adil ! kullanım kotası/noktası sıkıntıya girmeyecek mi? görelim sıkıntı yaşayacak mıyız cevabını bulalım;

bildiğiniz gibi dün netflix istanbul da çırağan sarayı nda yaptığı hususi bir lansman ile türkiye açılışını yapmış oldu. böylece tamamen türkçe bir arayüz bunun yanı sıra netflix original serisinin tamamına da türkçe dublaj desteği verdi. yetmedi leyla ile mecnun ezel ve suskunlar gibi sevilen türk dizilerini de bünyesine kattı katmaya devam edecek. hatta ve hatta söylentilere göre 1 sene içerisinde netflix original serisine türk sıra ve filmler de gelebilir. bu konuda burak aksak ın yeni bir yapımı olma ihtimali ise sevindirici.

ilgili haber netflix türkiye fiyatlarında ağırbaşlı bir indirime gitti

ilk olarak fiyatlara bakalım; esas sürümü yani sd video desteğine sahip ve biricik kişinin kullanabildiği basic paketi 15.99tl 2 aygıt ve hd paketi olan standart ise 27.99tl şahıs sayısını 4 e çıkartıp video noktasında ise ultra hd 4k yapan paketine istikbal – ati olursak premium almak gerek ve bu da 39.99tl yapıyor.

klasik bir hesapla 4 talebe şahıs başı 10tl vererek 4k ya kadar olan paketten alabilirler. bu gayet müsait da bir fiyat. ama 4k desteği varken 4k izlemeye kalkarsak biteriz. ama – lakin şöyle bir vaziyet mevcut.

1- internet yapısı
2- televizyon/pc desteği
3- akk

bu üç etmen zaten bizi 4k dan ırak tutmaya yetiyor. altyapı ve haliyle kullandığımız paketlerin çoğu -özellikle öğrencilerde- müsait fiyatlı akk si düşük olan paketler. e netflix zaten internet hızına göre otomatik olarak çözünürlük sunan bir sistem olması sebebiyle 480p ve 720p arasında görüntü sağlarken internet iyiyse 1080p ye çıkabiliyor. ama 4k yı alabilecek bir bina henüz netflix kullanma potansiyeli olan aka kesimde yok.

ikinci maddemiz ise 4k desteği bir aygıt. bu noktada işler daha da sarpa sarıyor. netflix genellikle üniversite öğrencileri ve jön ıslak kesimin ilgisini çekecek. idadi çağlarındaki öğrenciler de doğal buna . e bu arkadaşlar arasında kaçında 4k monitör ya da 4k televizyon var? olanlar elbette vardır ama adam 4k hizmet alsa yapısı da yetse hadi gene de 4k yi gözle göremeyecek.

ilgili haber netflix sonunda türkiye& 039;de!

şimdi ise asıl konumuza gelelim. birinci 3 etmen tamam diyelim. altyapı tamam 4k tv de mevcut mis. e akk? onu ne yapacağız. altyapısı iyi olup akk siz paket kullanan kaç insan mevcut şurada? zaten akksiz paketler net bir şekilde kol gibi fiyatlar. ama netflix e bu açıdan bakarsak yanılırız. bunlar yalnızca netflix için değil bütün internetten o sıra harika bir film olan izlediğiniz siteler için geçerli.

yani “aman akk varken ne gerek mevcut kiı diyoruz doğru. ama zaten sen dizibilmemne.com tarzı sayfalardan game of thrones u hatim eden fullbilmemnefilmizle.com gibi sitelerden ise suicide squad ı sinema çekimi izleyen insansın. onlar akk ye değil mi? . hatta şu anda akn yi aşarsanız 3mbps hıza düşüyorsunuz. bu ilerleyen zamanlarda ise 5mbps olacak. netflix e göre sd kalitesinde harika bir film olan izlemek için ise 3mpbs yeterli. yani akk aşsanız bile düşürülen sürat netflix and chill keyfi için yeterli. sd – 3mbps / hd – 5mbps / 4k – 25mbps

ilgili haber netflix kullanımı her yıl 6 günlük reklamlardan kurtarıyor!

yani şahsi tavsiyeme istikbal – ati olursak bütçenize müsait bir paket seçerek netflix e geçebilirsiniz. ya da digiturk play d-smart blu gibi hizmetler de olabilir. ama gidip “emeğe saygı yalnızca blabla.com dan izleyinizı gibi görebileceğiniz en absürt sav ile sevdiğiniz sıra ya da filmin o kadar emeğini hiçe sayan devinim yerine netflix i tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır. ki başta verdiğim 4k paketi 4 şahıs kullanıp şahıs başı 10tl vermek her talebe için de müsait bir devinim.

hatta şöyle bir misal vereyim. şahsen tr de birinci açıldığı gün direkt test amacıyla 4k paketini almış 3 ayrı dost ile de paylaşmıştım. o kadar güzel ve rahat geldi ki original serileri ve filmleri zaten ayrı güzel. narcos örneğin şu anda herkesin dilinde ve oturup sıra sitelerinde fena görüntü saçma ova durumları yerine çat diye açıp izlemesi işin çıkıp gittikten sonra kaldığın yerden devam etmesi akıllı telefon akıllı televizyon playstation xbox gibi birçok farklı cihazda kullanabilme gibi detayları ile mis gibi hizmet.

ilgili haber ​marvel disney lucasfilm ve pixar filmleri artık yalnızca netflix& 039;te olacak!

son olarak da bunun bir reklam içeriği olmadığını buradan belirteyim. çünkü eminim netflix in çıkışının ardından böyle bir içerik girince kaç para aldınız?ı muhabbeti dönecektir. ben bu konu vasıtası ile netflix hizmetinin gayet iyi olduğunu akk konusunun ise doğru olsa da başka sitelerden farksız olacağını hatta akk ye takılsanız bile sıra harika bir film olan izleyebileceğinizden bahsediyorum. ama tabiki netflix vodafone ile yaptığı anlaşma gibi türk telekom ya da netflix ile akk ye takılmayan bir paket girişimi yapsaydı o ayrı efsane olurdu. bunu da bekleyip göreceğiz ama vodafone evvel davranıp zaten bu ihtimali ortadan kaldırdı gibi.

şimdi ise sizin görüşlerinizi alalım sizce gibi netflix için akk mesele olacak mı? fiyatları düşürülünce türkçe desteğini tam kazanınca tercih edilebilir bir yapıya geçti mi? yoksa hala tercih etmemek mi gerekli? cevaplarınızı merakla bekliyorum.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?