06 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

türkiye, terörle mücadelede bu yerli üretim nanoteknoloji ile donatılan zırhlı aracı kullanacak!

turkiye-terorle-mucadelede-bu-yerli-uretim-nanoteknoloji-ile-donatilan-zirhli-araci-kullanacak-1473771471
Reklam

tomanın üreticisi olan vasıta üstü ekipman üreticisi katmerciler nanoteknolojik gelişmeleri kullanarak ufak boyutlu zırhlı personel taşıyıcı vasıta geliştirdi.

ülkemizde artık bir marka haline gelen ve gerek izinsiz gösteriler gerekse toplumsal bütün durumlarda müdahalelerde ön planda duran toma olarak bilinen toplumsal olaylara müdahale aracı yerli üretim olarak izmir de bulunan vasıta üstü ekipman üreticisi katmerciler in elinden çıkmıştı. şimdi ise daha gelişmiş zırhlı ve tamamen nanoteknoloji ile donatılan yeni bir vasıta daha üreten firma aracın güvenlik ve tsk tarafından terörle mücadelede kullanılacağı belirtiliyor.

katmerciler icra kurulu reis vekili furkan katmerci izmir atatürk organize endüstri bölgesi& 39;ndeki tesislerinde aa muhabirine yaptığı açıklamada itfaiye tanker vidanjör gibi vasıta üstü ekipmanların üretiminde 21 yılda edindikleri teknoloji ve dışsatım deneyimini savunma sanayinde kullanmak üzere 2010 yılında çalışma başlattıklarını birinci adımı attıkları toma& 39;larda kısa sürede yüzde 70& 39;lik pazar payına ulaştıklarını anlattı.

günden güne terör olaylarının arttığı ve tam bir ateş çemberi içerisinde kalan türkiye& 39;de terörle mücadele sürecinde gereksinim duyulan ürünlere yöneldiklerini söyleyen katmerci birinci prototip olarak khan.d isimli yüksek güvenlikli 4×4 zırhlı personel taşıyıcısı zpt olduğunu belirtiyor. 8 benlik bir mürettebat taşıyabilen ve malezya ve fransa& 39;daki fuarlarda sergilenen khan.d& 39;nin yanı dizi şahıs sayısı 10 a çıkartılan kangal& 39;ı da üretimlerinin devam ettiğini belirtiyor.

katmerciler in polis asker ve jandarma için gönüllü ar-ge merkezi olduklarını belirten katmerci asker ve polisimiz terörle 30 yıldır mücadele içinde. dünyadaki başka birliklerde olmayan bir birikimleri mevcut. bu birikimi kullanıp onların ihtiyacına yönelik araçlar tasarlamak istiyoruz. gereksinim doğrultusunda terzi usulü amel yapıyoruz. kuvvetlerimiz ne istiyorsa ona göre pozisyon alıp tasarım ve üretim yapıyoruz. bu anlamda taşın ına elimizi değil gövdemizi koyduk. bize manevra kabiliyeti yüksek bir zpt ihtiyacının bulunduğunu belirttiler. bunun üzerine henüz rakiplerimizde olmayan nanoteknolojik bir zırhlı araba geliştirdik. bunu da kasımda düzenlenecek 3. high-tech port by müsiad fuarı& 39;nda sergileyeceğiz. şeklinde düşüncesini belirtiyor.

türkiye& 39;de birinci kez karşımıza çıkan bor kökenli nanoteknolojik malzeme sayesinde mayına dayanıklı olan bu aracın bunun yanı sıra daha ince ve daha sağlam zırhı ile birlikte manevra kabiliyetinin fazla daha geliştiğini nanoteknoloji sayesinde küçülmesine karşın güçlenen bu zırhlı araçların ekip otosu boyutuna kadar düşürebileceklerini belirtiyor.

ayrıca aka tonajlı araçların balistik seviyesinde zırh koruması sağlayan bir malzemeden araba tasarladık ama bu aracın boyutları diğerlerinin yarısı kadar. böylelikle mesela güvenlik kuvvetleri olaya müdahale için bir sokağa girip hızlı bir şekilde çıkabilecek. şeklinde izah yapan katmerci vasıta üstü ekipmanlar noktasında 51 ülkeye dışsatım yaptıklarını da belirtiyor.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?