05 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

suicide squad beklentimizi karşılamayacak mı?

suicide-squad-beklentimizi-karsilamayacak-mi-1470320309
Reklam

suicide squadın dünya premieri yapıldıktan sonra birinci eleştiri notlara gelmeye başladı. fakat birinci eleştiri notları hiç dahil açıcı değil.

suicide squad dc hayranı olsun ya da olmasın bütün sinemaseverleri heyecanlandıran bir yapım. aylarca gün sayıldı fragmanları onlarca kere izlendi ve büyük gün artık geliyor. bütün dünyada bu hafta vizyona girmesine karşın maalesef türkiye ye 1 hafta gecikmeli olarak istikbal – ati. 12 ağustos tarihinden itibaren sinema salonlarında görebileceğiz.

cinemaximum her vakit yaptığı şekilde beklenen filmler vizyona girmeden evvel biletlerini satmaya başladı. şu lahza yalnızca istanbul ve izmir şehirlerinde bulunan bazı sinema salonları için alınabileceğini belirtelim. şayet birinci günden izlemek istiyorsanız elinizi acele tutmalısınız çünkü biletler hızla satılıyor.

suicide squad üzerine birçok haber yaptık. birçok fragman izledik. aka ihtimalle bu da suicide squad vizyona girene kadar nihayet haberimiz olacak. bu haberde suicide squad ın ilk eleştiri notlarına yönetmen david ayer in söylemine ve warner bros. un yaptığı aka hataya odaklanacağız.

suicide squad ın world premieri yapılalı fazla olmadı. yaklaşık 2 gün evvel bütün dünyaya tanıtımını gördük. bütün sinemaseverlerin merakla beklediği eleştiriler de artık yayınlanmaya başladı. batman v. superman in eleştiri notlarından memnun kalmayan warner bros. un yaptığı hatayı düzeltmesini umuyorduk. fakat maalesef bu olmadı.

batman v. superman eleştirilerinde eleştirmenler düşük puan verince batman i nolan ile mi bağdaştırdılar diyerek onları o şekilde eleştirmiştim. fakat bu filmde bağlantı kurabilecekleri yönetmen ya da harika bir film olan olduğunu düşünmüyorum.

sözü artık daha çok uzatmadan suicide squad ın eleştirilerden aldığı puanlara görelim.

puan ya da eleştiri denilince bütün sinemaseverlerin aklına getirdiği ımdb ile başlayalım. ımdb de birkaç gün evvel oylamaya sunuldu ve birinci oylarda beklenildiği gibi 9.9 puan aldı. filmi izlemeyen ağır dc fanları 10 puana bildiğiniz abandılar. fakat filmi izleyen sayısı arttıkça puanı 7.7 ye kadar geriledi. rey veren kullanıcı sayısı ise yaklaşık 15.000. genellikle filmlerin birinci notları nihayet derece yüksek olur gerçek izleyenlerin etkisiyle fazla şiddetli bir düşüş yaşarlar. burada öngördüğüm netice ise suicide squad ın 7.7 de sabitlenmeyeceği aşikar. bana göre yaklaşık 1-1.5 puan daha düşüş yaşayacaktır. sabitleneceği puan 6.5 dolaylarında olacaktır.

ımdb den sonra aklımıza gelen ikinci aka eleştiri sitesi ise metacritic. metacritic bizim için nihayet derece mühim çünkü tecrübeli eleştirmenlerin verdiği puana göre bir ortalama çıkarıyor. metascore si ise şuan 42 ve bu 42 ortalama 44 tecrübeli eleştirmenin verdiği puana göre oluşuyor. bu 42 eleştirinin ise sadece 3 tanesi müspet yönde. eleştirmenlerin dc ye gömdüğünü biliyoruz fakat bu sefer insafa geleceklerini düşünmüştük. gene bir dc filmi olan batman v. superman en yakın tarihte çıktığı için onu seçtim. 51 eleştirmenin verdiği oyların ortalamasına göre 44 almıştı. fakat seyirci kanadından batman v. superman nihayet derece beğenilmişti. ben affleck in batman performansı da filmi ileriye çıkarmıştı. yani eleştirmenler dc ye gömmüştü fakat izleyici kanadı eleştirmenler kadar gömmemişti.

gelelim nihayet meşhur eleştiri sitemiz olan rottentomatoes e rottentomatoes den ise %29 aldı. bvs %27 sırf bu düşük ortalama nedeniyle bazı dc fanları rottentomatoes kapatılsın diye imza toplamaya başladı. rt den de düşük alması fazla anormal değil açıkçası. metascore ye göre daha düşük olsa da fazla çok ayrım yok aralarında. nitekim ikisi de eleştirmenlere göre bir ortalama çıkarıyor.

ilk eleştiri notlarına kısaca değindik. bu notları görünce maalesef beklentimiz düşüyor. belki beklentiyi düşürünce filmi daha fazla seveceğiz. bunu filmi izledikten sonra konuşabiliriz fakat.

yazının başında da belirttiğim suicide squad ın yönetmeni david ayer in dünya premieri sırasında yaptığı söylem mevcut. dünya premierinde konuşurken ‘ fuck marvel gibi bir söylemde bulundu. çevirmeye gerek yok herhalde. açıkçası bana göre yönetmenin yapmaması gereken bir şeydi. dc için birçok harika bir film olan çeken yönetmen oldu. dc yi en üst basamaklara çıkaran yönetmenler oldu. fakat hiçbirinden basına karşı böyle bir söylem duymadık. tecrübesi nihayet derece yüksek olan bir yönetmenden beklenmeyen bir devinim.

son olarak da değinmek istediğim nokta warner bros un yaptığı hata. batman v. superman in eleştirilerini odağa meydan wb bu eleştirilerden ‘ karanlık harika bir film olan yapılmaması gerek sonucunu çıkarmış. wb bu yüzden farklı bir kurgu üzerine çalışmış. iki fragman kestiren wb ikisini test seyicilerine izletiyor fakat birisi öne çıkmadığı için iki fragmanı da birleştiriyor! sonrasında yeni kurguya göre yeni sahneler de nihayet zamanlarda çekilmiş. eleştirmenlerin eleştirdiği en mühim konulardan birisi de iki farklı harika bir film olan izliyoruz havasıydı. wb bvs ye gelen eleştileri yanlış anlayıp suicide squad ı da berbat etme yoluna gitmiş.

artık yazının sonuna doğru gelirken umarım suicide squad bizim için nihayet derece keyifli olur. warner bros. un yaptığı aka hatayı umarım fazla bariz bir şekilde farketmeyiz. fakat bana göre normal seyirci açısından suicide squad nihayet derece keyifli olacak. eleştirmenlere göre yetersiz bir harika bir film olan olabilir fakat umarız bizlere keyifli dakikalar yaşatır. benim görüşüm ise birinci eleştiri notlarına göre yalnızca beklentiyi biraz daha düşürmek. beklentimiz fikir karşımıza iyi bir harika bir film olan çıkınca fazla daha çok keyif alabiliriz. eleştiri notlarına da bakarak amaaan bu harika bir film olan fena havasına girmemenizi öneriyorum. suicide squad ne olursa olsun izlenmeyi kesinlikle hak eden bir yapım. harika bir film olan vizyona girdikten sonra harika bir film olan hakkında eleştirimiz de en kısa sürede yayınlanacak. o vakit gelene kadar eleştiri notlarına pek takılmayın.

son olarak da 12 ağustos ta suicide squad ı sinema salonlarında görebileceğimizi yeniden belirteyim. suicide squad& 39;ın kadrosunda will smith jared leto margot robbie david harbour james mcgowan viola davis ıke barinholtz gibi ehil isimlerin bulunduğunu hatırlatalım.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?