06 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

spacecom’dan uydusunu patlatan spacex’e: bize 50 milyon dolara patladınız, paramızı verin

spacecom-dan-uydusunu-patlatan-spacex-e-bize-50-milyon-dolara-patladiniz-paramizi-verin-1473060643
Reklam

spacexin geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen test uçuşu sırasında patlayan falcon 9 roketinin yanında kendilerine ait uydularının hasar aldığını belirten spacecom şirketten 50 milyon dolar tazminat talep ediyor.

geçtiğimiz hafta feza teknolojileri açısından pek hayırlı geçmemişti. spacex in kalkış rampasnda gerçekleştiği testler sırasında falcon 9 adlı roketi patlamış roketi uzaya götürecek amos-6 uydusu da bu patlamadan nasibini alıp hasar görmüştü. uydunun asıl sahibi olan spacecom spacex cilt hasarın maddi olarak karşılanmasını talep ederek 50 milyon dolar ödeme yapılmasını istiyor.

zararın karşılanması için illa para ödemesi yapılmasını koşul koşmayan spacecom spacex in bir uydusunu uzaya ücretsiz olarak göndermesinin de makul bir tazminat olacağını söylüyor. israilli şirketin bu patlamadan gayet ağırbaşlı bir maddi yitik yaşamını sürdürdüğü bu kaybın 120 milyon dolara kadar varabileceği iddia ediliyor. dolayısıyla biraz da spacex cilt ‘ne koparsam kardır derdindeler.

ilgili haber cayır cayır yandı: spacex falcon 9 kalkış yaparken patladı!

elon musk ın ceo luğunu yaptığı spacex cilt kendilerinden istenen tazminatla ilgili henüz bir yanıt gelmiş değil. ama – lakin bu zararı karşılayacak olsalar da kendilerini pek sarsacağını sanmıyorum. zira spacex in bünyesinde değeri 10 milyar doları geen 70 feza görevi yer alıyor.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?