30 Eylül 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

oyun geliştirmek isteyenler için en iyi ücretsiz oyun motoru: unity

oyun-gelistirmek-isteyenler-icin-en-iyi-ucretsiz-oyun-motoru-unity-705x290
Reklam

şayet oyun geliştirmek istiyor fakat nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız sizi unity 3d oyun motoruyla tanıştıralım! unityi başka oyun motorlarına kıyasla daha yalın bir şekilde öğrenebilir bireysel versiyonunu ücretsiz edinebilir ve kendinizi geliştirdiğinizde profesyonel oyunlar ortaya çıkarabilirsiniz. birçok şahıs oyun geliştirmek ve bu sektör üzerinden kazanç elde etmek istiyor. bilhassa yeni neslin bu konuyla ilgili hevesli olduğunu gözlemleyebiliyoruz. fakat doğal ki yalnızca hevesli olmak yetmiyor oyun geliştirmek için bir yerden başlamak gerekiyor. sıfırdan bir oyun geliştirmek isteyenler için internette fazla çok kaynak mevcut fakat biz bu yazımızda oyun motorları arasında en anlaşılabilir olmasına karşın profesyonel oyunlar yapmanıza imkan sağlayan unityden bahsedeceğiz.

mesela dead trigger 2 gibi bugün mobil cihazlarınızda oynadığınız birçok oyun yalnızca unity oyun motoru kullanılarak yapılıyor. unity toplamda 3 farklı yazılım dilini barındırması dahili olarak sunduğu bazı araçları ve oyunların kolaylıkla her platforma çıkarılması konusunda oyun geliştiricilerinin dostu oluyor.

c js ve boo dilleriyle oyunları programlayabildiğiniz unity oyun motorunda hem 2 boyutlu hem de 3 boyutlu çalışmalarınızı yapabiliyorsunuz. ayrıca oyunlarınızı konsol bilgisayar web ve mobil gibi farklı platformlar için yalnızca unity üzerinden geliştirebiliyorsunuz. bu nedenle unity en popüler oyun motorları arasında yer alıyor. hem ücretli hem de ücretsiz versiyonu bulunan unity oyun motorunda ücretsiz versiyonda da umumi olarak birçok fonksiyondan faydalanbiliyorsunuz fakat ücretsiz versiyonda oyununuz açılırken “powered by unity” yazısı oyuncuları karşılıyor. aslında bu oyununuzu ufak düşürmenin aksine unity logosunun görülmesi bilhassa casual olarak sınıflandırdığımız yalın oyunculara oyununuzun daha profesyonel olduğu izlenimini verebilir. bu nedenle açılış ekranında unity logosu olması sizi unityden vazgeçirmesin çünkü ücretsiz olarak kullanabileceğiniz en yalın ve profesyonel oyun motoru: unity!
 nasıl unityde oyun yapmayı öğrenirim?
unityde oyun yapmak istiyorsanız programı ücretsiz edinebildiğiniz gibi programı öğrenmenizi sağlayacak birçok ücretsiz eğitim kaynağı da bulabilirsiniz. mesela microsoft açık akademideki eğitimler sayesinde kısa sürede unitynin birçok kısmına yargıç olabilir ve esas seviyede yazılım bilgisi edinebilirsiniz.

hatırlayacak olursanız yazımızın başlarında unitynin c js ve boo dillerini kullandığını söylemiştik. unityde oyun geliştirmeyi öğrenmeden evvel bu dilleri bilmeniz gerekmiyor. zaten alacağınız unity eğitimleri sırasında bahsi geçen yazılım dillerini gereksinim duyduğunuz seviyede öğreneceksinizdir. fakat bu dillerden en az birini biliyor olmanız size yazılım kısmında fazla daha aka bir avantaj sağlayacaktır. eğer unity 3d ile oyun geliştirmeye başlamak istiyorsanız bu bağlantıdan unity “personal” paketini ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

aman dikkat! unity üzerinde ilerleme kaydettikten ve kişisel amaçlar dışında oyunlarınızı kurumsallaştırdığınızda ya da yüksek gelirler elde ettiğinizde unitynin ücretli paketlerine geçiş yapmanız gerekiyor. unity 3dnin bütün paketlerine buradaki bağlantıdan ulaşabilir dilerseniz satın alabilirsiniz. 

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?