17 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

oled ekran teknolojisi nedir? ne işe yarar?

oled-ekran-teknolojisi-nedir-ne-ise-yarar-1476546380
Reklam

televizyonlarla beraber adını sıkça duyduğumuz oled ekran teknolojisinin ne olduğundan avantajlarından ve dezavantajlarından bahsediyoruz. if ismobile { googletag.cmd.push function { googletag.defineslot /5018750/m_webtekno_news_content [300 250] div-gpt-ad-1468602092916-21105 .addservice googletag.pubads ; googletag.pubads .enablesinglerequest ; googletag.pubads .collapseemptydivs ; googletag.enableservices ; googletag.display div-gpt-ad-1468602092916-21105 ; } ; }

son günlerde televizyonlarla sıkça adını duyduğumuz ve akıllı telefonlarda da kullanılacağı söylenen oled ekran teknolojisinin günümüzdeki en iyi ekran teknolojisi olduğu söyleniyor. peki sıkça kendinden söz ettiren oled ekran teknolojisi nedir ve tam olarak ne işe yarıyor?

ilgili haber lg& 039;nin 20.000 dolarlık dev 4k oled televizyonu satışta

led ve lcd gibi bir ekran teknolojisi olan oled ya da adının türkçe açılımıyla organik fer yayan diyotlar led teknolojisinin farklı bir versiyonudur. oled& 39;i umumi olarak başka ekran teknolojilerinden ayıran özelliği yarıiletkenlerden geçen elektrik sayesinde ışığın oluşması ve ışığın ekranın katmanında yer meydan yayıcı tabadaki deliklerine ışığın yöneltilmesiyle görüntü vermesidir. bu teknoloji birinci olarak kodak tarafından üretilmiştir.

ilk etapta bahsettiğimiz bu tarif kulağa karmaşık bir şeymiş gibi gelse de aslında oled teknolojisi bu sayede ışığın kaynağını ve renk dizilişini aynı anda denetim ederek her pikselde uygun parlaklık ve tonlarda fer aktarılmasını sağlar. böylelikle oled ekrana sahip cihazlarda fazla daha parlak ve gerçek tonlara yakın renklerle güzel bir görüntü oluşur. bunun yanı sıra her pikselin parlaklığı farklı bir şekilde ayarlanabildiği için oled ekranlar başka ekran teknolojilerine göre daha az enerji tüketirler.

ilgili haber vestel ve arçelik birinci yerli oled tvlerini duyurdu!

oled ekranlar ne vakit yaygınlaşacak?

aslında oled ekran teknolojisi günümüzde yaygın olarak televizyonlarda karşımıza çıkmaya başlasa da hem üretiminin başka ekran teknolojilerine göre biraz daha zahmetli olması hem de daha maliyetli olması oled ekranların tam olarak yaygınlaşması için en aka engeller. bu nedenle piyasadaki var oled ekrana sahip cihazlar ortalamanın üzerinde fiyatlara sahipler.

oled üretiminin arttırılması ve lg gibi mühim oled üreticilerinin bu konudaki faaliyetlerini hızlandırmasıyla beraber 2017 yılında oled ekrana sahip akıllı telefonların da karşımıza çıkması bekleniyor.

ilgili haber kavisli oled ekrana sahip birinci iphone geliyor!

oled& 39;in hiç dezavantajı yok mu?

elbette her teknolojinin olduğu gibi oled ekran teknolojisinin de aka bir dezavantajı mevcut. oled ekranların mavi rengi oluştururken kullandığı madde başka renklere kıyasla daha kolay eskidiği ve yıprandığı için bir süre sonra mavi rengin parlaklığı başka renklere göre azalıyor ve oled ekranlar canlı yapısını kaybediyor. doğal şu anda oled ekran üreticileri bu konu üzerinde çalışarak sorunun çözülmesi için ağırbaşlı bir çaba gösteriyorlar.

genel olarak yazımızda oled ekran teknolojisini çok uzatmadan ve teknik detaya değinmeden yüzeysel olarak anlatmaya çalıştık. netice olarak daha az kuvvet tüketmesine karşın daha diri ve parlak görüntü verebilen oled ekranların daha yaygın bir şekilde birçok cihazda kullanılması beklense de önündeki engellerden ötürü tam olarak yaygınlaşması için hala süreye ihtiyacı mevcut.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?