19 Temmuz 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

nasa’dan mars’ta bir tarihi keşif daha!

85034nasa-dan-mars-ta-bir-tarihi-kesif-daha-208x130
Reklam

mars üzerindeki incelemelerine devam eden nasa kızıl gezegenle ilgili yeni keşfini kamuoyuna duyurdu.

nasa marsın dünya ile benzer formlara sahip olduğuna yaptığı açıklamalarının arasına bir yenisini ekledi. daha evvel marsta suyun bulunduğuna dair yüzyılın en mühim açıklamalarından bir tanesini yapan nasa keşif robotu curiosityden elde ettiği yeni bilgileri paylaştı. buna göre kızıl gezegen bir zamanlar dünyaya benzer bir atmosfer yapısına sahipmiş. 

marstaki kayalarda yüksek oranda manganez oksitlerin bulunduğunu belirten araştırmacılar bu bulgunun marsta bir zamanlar tıpkı dünyadaki gibi bir atmosferin varlığına dair en aka delil olduğunu söylediler. los alamos national laboratorydaki ekipte bulunan araştırmacı nina lanza şimdiki hedeflerinin bu manganez oksitlerin nasıl oluştuğunu keşfetmek olduğunu söyledi. manganez oksitlerin suyun olmadığı bir ortamda oluşma ihtimalinin olmaması sebebiyle araştırmacılar bu bulgunun marsta daha evvel bir yaşamın olup olmadığıyla ilgili net bilgilere ulaşabilmelerini sağlayacağını düşünüyorlar. 

gene curiosity geçtiğimiz yılın birinci aylarında marsın yüzeyinde bir cimri tuz molekülü olan kalsiyum perklorat bulmuştu.

fiyat performans canavarları meizu pro 6 ve meizu m3 note türkiyede satışa çıktı!

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?