29 Eylül 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

monitörlerin ve ekranların yaydığı tehlikeli mavi ışıktan kurtaran uygulama: f.lux

monitorlerin-ve-ekranlarin-yaydigi-tehlikeli-mavi-isiktan-f-lux-sayesinde-kurtulun-1471877393
Reklam

ekranların yaydığı mavi fer sağlıklı uykunun önündeki en aka engellerden biri. uyku sorunlarını aşmak ve kaliteli bir uyku için flux uygulamasını kullanabilirsiniz.

akıllı telefondan tablete dizüstünden masaüstü bilgisayara hayatımızın her hatıra elektronik cihazlar ile çevrili. bu cihazların bize etkileri ise sandığımızdan aka olabilir. uykularımızı üst eden mavi fer etkisini birçok okurumuz önceki haberlerimizden hatırlayacaktır. hatırlamayanlar için kısaca açıklayacak olursak monitörlerin yaydığı 3 ana renkten mavinin uyku üzerindeki menfi etkileri olduğunu uykuyu kaçırdığını ve uyku düzenini bozduğunu söyleyebiliriz.

tabii ki buna karşı üreticiler de boş durmuyor ve kendi filtrelerini geliştiriyor. android ve ios ta mavi fer filtresi mevcut. buna karşın ios ta night shift olarak adlandırılan özellik bütün iphone ya da ipad modellerinde kullanılmıyor. android de de benzer bir vaziyet söz konusu… ayrıca masaüstü işletim sistemlerinde de bu türden filtreler varsayılan olarak sunulmuyor.

bu noktada gözlerimizi 3. parti geliştiricilerin uygulamalarına çevirmemiz gerekiyor. mavi fer sorununa her platformda çözüm olabilecek f.lux adlı bir uygulama bulunuyor. ios ve android platformlarında mobil sürümü sunulan uygulamanın windows macos ve linux sürümleri de bulunuyor. uygulama konumunuzu kullanarak günün saatlerine göre mavi fer filtresini devreye alıyor ve ekranın kelvin derecesini düşürüyor. uygulamanın bütün sürümlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?