17 Temmuz 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

küresel internet hızı yeniden yükselişe geçti

33430kuresel-internet-hizi-yeniden-yukselise-gecti-208x130
Reklam

internet her saniye büyüyor her saniye yaygınlaşıyor. peki bu vaziyet küresel çapta nasıl yansıyor?

internet ve internet sayesinde erişilebilirlik artık günlük yaşantımızın bir numaralı vazgeçilmezi. gerçi ülkemizde hala internet hızının düşürülmesi erişim engelleri ya da internet sağlayıcılarının sunduğu hiç de adil olmayan saçma kota sistemleri gibi mantıksızca şeyler yüzünden bizim internet kullanırken keyif almaktan ziyade kaç gb kaldı? ya da hangi vpn daha iyi? gibi dertlerimiz oluyor fakat; dünya genelinde internet hızı yükleliş göstermeye devam ediyor.

iletişim sektörünün mühim firmalarından akamainin verilerine göre küresel çapta internet hızı ortalaması geçtiğimiz yıla göre artış göstererek 6.3 mbpsye çıkmış durumda. türkiyede ise internet hızı ortalaması 7.2 mbps.
 

ayrıca internet kullanımının ağırbaşlı derecede yaygınlaşması ıpv4 internet protokolünün de yerini yavaş yavaş ıpv6ya bırakmasını sağlıyor. bilhassa belçika ıpv6 kullanımında başı çeken ülkelerden biri ve dünya genelinde ıpv4ün kullanımı giderek azalmakta.

mobil cihazlara baktığımızda androidin kendi tarayıcısı ve chrome mobile %58lik kullanım ile başı çekerken onu %33 ile safari takip etmekte.
fiyat performans canavarları meizu pro 6 ve meizu m3 note türkiyede satışa çıktı! internet hızı

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?