11 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

işte astronomi dünyasını sonsuza dek değiştiren efsane fotoğraf!

iste-astoromi-dunyasini-sonsuza-dek-degistiren-efsane-fotograf-1475477740
Reklam

1995 yılında hubble feza teleskobu ile çekilen bu fotoğraf feza bilimi dünyasında köklü değişikliklere gidilmesine neden oldu! if ismobile { googletag.cmd.push function { googletag.defineslot /5018750/m_webtekno_news_content [300 250] div-gpt-ad-1468602092916-20633 .addservice googletag.pubads ; googletag.pubads .enablesinglerequest ; googletag.pubads .collapseemptydivs ; googletag.enableservices ; googletag.display div-gpt-ad-1468602092916-20633 ; } ; }

günümüzde feza bilimi adına bizlere eşsiz fotoğraflar sağlayan hubble feza teleskobu evrenin derinlikleri ile alakalı birçok bilgi verdi vermeye de devam ediyor. fakat nisan 1990& 39;da sts-31 görevi ile discovery feza mekiği tarafından dünya yörüngesine taşınan hut hatalı bir ayna yerleşimi sebebiyle ortalama 3 sene boyunca bulanık görüntüler çekmesiyle başta amerika birleşik devletleri medyası olmak üzere bütün dünyada dalga konusu olmuştu.

milyarlarca dolar harcama ile yapılan hubble bu hata sebebiyle merakla beklenen birinci görüntüsünün bulanık olması devamında da bulanık görüntüler vermesiyle sıkıntı yaşatmasına karşın ardından hususi bir teknik ekibin gidip aynaları düzeltmesi ile verimli çalışmaya başladı.

ilk başlarda spesifik noktalar için çekimler yapan hut robert williams adlı astronot un bu hubble feza teleskobu denetim ekibi nin başına geçmesiyle astronomi dünyasında dönüm noktası yaşayacaktı. şöyle ki; williams 1995 yılında hubble ile rastgele bir fotoğraf çekmek istedi. normalde zaten bulanık fotoğraflarla karizması yerle bir olan hubble da böyle bir görüntü çekiyor olmak gayet aka riskliydi. çünkü her fotoğrafın hususi bir amacı varken keyfe keder öylesine bir cazibe yapmayı isteyen robert bu çekimi de gerçekleştirdi. adam merkezde nasıl sıkıldıysa artık

ancak bu yukarıda gördüğünüz “öylesineı olan cazibe astronomi yani feza bilimi dünyasında çığır açan bütün dengeleri değiştiren bir fotoğraf oldu. “hubble ultra derin alanı adıyla bilinen hubble ultra deep field 2003 ile 2004 yılı arasında bir sene boyunca 800 pozdan oluşturulan ve uzayın şimdiye kadar çekilen en aka ve en ırak yerin fotoğraflanması projesine ön ayak olan bu resim. milyarlarca sene evvel varolan gezegenleri ve galaksilerin varlığını bizlere göstermiş oldu. o günümüzün popüler hudf resmi kadar net ve parlak olmasa da bütün ilim dünyasında aka bir sükse yapan bu “öylesineı çekilen resim günümüzde bir vasıta gönderilmesi için planlanan ve şimdiye kadar bulunmuş birçok galaksi ve yıldızlar hakkında çalışma yapılmasına sebep oldu.

belki de can sıkıntısından çekilen bir fotoğraf dünya tarihinde birinci kez bu denli ehemmiyet kazanmış olmalı. aşağıdaki fotoğraf ise hubble ile 2003 yılından itibaren çekilen ve daha diri görüntü sunan versiyonu. yukarıda haber içerisinde gördüğünüz ise aşağıdaki resmin çekilmesine yol açan can sıkıntısından çekileni diyebiliriz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?