16 Mayıs 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

insanlardan daha başarılı ameliyat yapabilen robot cerrah: star

56563insanlardan-daha-basarili-ameliyat-yapabilen-robot-cerrah-star-208x130
Reklam

bilim insanları, insanlardan daha başarılı bir şekilde ameliyat yapabilen robot cerrahı tanıttılar.

ilim insanları geliştirdikleri bir teknolojinin daha insan becerisini geride bıraktığını açıkladılar. cerrahi operasyonlar yapması için geliştirilen bir robot ürettiklerini duyuran childrens national medical center araştırmacıları, the smart tissue autonomous robot (star) ismini verdikleri bu robotun başarılı operasyonlar yapabildiğini açıkladılar. robotun becerikliliğini test etmek ve robotu sergilemek adına ufak bir müsabaka düzenleyen ilim insanları; gerçek cerrahın, da vinci cerrahi robotunun ve starın yer aldığı bir müsabaka yaptılar. yarışmacıların farklı kriterlere göre puan aldığı bu müsabaka, starın kati üstünlüğüyle sonuçlandı.

starın yapım ekibinde vazife meydan ve bunun yanı sıra operatör olan peter kim, starın performansı ve çalışma sistemi hakkında bilgiler verdi. “cerrahlar 3 farklı konuda uzmanlaşırlar: görüş, bilgi ve çeviklik. görüşümüzü kullanarak en ufak detayları bile ayrım etmeye çalışırız, bilgimizi kullanarak bu detayların ne anlama geldiğini kavrar, yapılması gereken şeye karar veririz ve nihayet olarak çevikliğimizi kullanarak yapmamız gereken şeyleri doğru bir şekilde yaparız. starın sisteminde bu üç öğeyi sağlayan donanımlara ve yazılımlara odaklandık” diyen kim, stardan umutlu olduğunu da ekledi.

ameliyat yaparken 3d kameralarla operasyon yapılacak olan bölgenin detaylı bir görüntüsünü elde eden star, görüntüyü elde etmesinin ardından hafızasında bulunan birçok cerrahi teknikten birisini seçiyor. robot olması nedeniyle gayet başarılı ve düz kesikler atabilen star, hızı ve tükenmeyen enerjisi sayesinde insan meslektaşlarından bir adım önde.

star otomatik bir şekilde ameliyat işlemi gerçekleştiriyor olsa da bu işlemi yapabilmek için birisine gereksinim duyuyor. çalışmak için bir kişiye gereksinim duyması, onun tam olarak otomatik olmadığı anlamına geliyor fakat birkaç yıl içerisinde tamamen otomatik bir şekilde çalışabileceğine inanıyorum.
samsung galaxy s8 ne vakit çıkacak? aygıt hakkında çıkan bilgileri 2 dkda anlattık! izlemek için buraya tıklayın! tıp ameliyat

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?