07 Haziran 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

ilk adımı toyota attı: otomobillerde standart otomatik fren dönemi başlıyor!

3032ilk-adimi-toyota-atti-otomobillerde-standart-otomatik-fren-donemi-basliyor-208x130
Reklam

yakın bir gelecekte otomatik fren sistemli otomobiller standart hale istikbal – ati. bu konuda birinci adım atan ise japon otomotiv devi toyota oldu. yeni sistemin detayları ve yaygınlaşacağı tarihlere beraber göz atalım.

otomobillerin güvenliği için yeni teknolojiler geliştirilmeye devam ediyor. aeb automatic emergency braking olarak adlandırılan otomatik acil vaziyet fren sistemi yakın bir gelecekte bütün otomobillerde standart olarak sunulan bir teknoloji olacak. bu konuda amerikan milli trafik emniyet kurulu ve yol güvenliği sigorta enstitüsünün otomobil üreticileri ile kararlaştırdığı tarih 2022 yılı. buna karşın bazı üreticiler elini daha acele tutacak gibi görünüyor.
 toyota ne vakit standart olarak sunacak?
otomatik fren sistemi ile ilgili en hızlı hamle toyotadan istikbal – ati. japon şirket 2017 yılına kadar yeni kuşak fren sistemini neredeyse bütün otomobillerinde standart donanım olarak sunacağını açıkladı. verilen bilgilere göre 2017 yılında toyotanın 30 otomobilinden 25inde şirketin kendi geliştirdiği otomatik fren sistemi yer alacak. yalnızca 4runner 86 mirai lexus gx ve scion ia modelleri birinci etapta otomatik fren sistemini standart donanım olarak alamayacak.

 otomatik fren sistemi nasıl çalışıyor?
otomatik fren sisteminin amacı sürücünün dalgınlığına gelen anlarda devreye girerek otomobilin yavaşlatılmasını ya da durdurulmasını sağlamak. hali hazırda bazı modellerde kullanılan otomatik fren sisteminin iki farklı çeşidi bulunuyor. bazı lexus modellerinde kamera ve milimetre dalga radarı kullanılırken toyota modellerinde bu teknolojiye lazer dalga radarı da eşlik ediyor. lazer ve milimetre radarlarının ölçümlerine göre devreye giren otomatik fren sistemi çarpışma riskini en

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?