28 Mayıs 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

hubble teleskobu, baloncuğa benzeyen nebulayı görüntüledi

51942hubble-teleskobu-baloncuga-benzeyen-nebulayi-goruntuledi-208x130
Reklam

hubble feza teleskobundan yeni fotoğraflar geldi. bu fotoğraflar arasında bubble nebulanın da fotoğrafları yer alıyor.

1990 yılında görevine başlayan ve 26 senedir yeryüzünün yörüngesinde dolaşarak uzayın sonsuzluğunu fotoğraflayan hubble feza teleskobu yalnızca 2 gün sonra yani 24 nisan tarihinde göreve başlamasının 26. yılını tamamlanmış olacak. 26. senesine hususi olarak fotoğraflar çekmek için harekete geçen feza teleskobu nasanın da yardımıyla bubble nebula adı verilen dev bulutsu yapıyı görüntüledi. yıldızların ömrünün sonuna gelmesiyle veya süpernovaların patlamasıyla oluşan bu bulutsu yapıların en güzellerinden birisi olan bubble nebula yaklaşık 7100 fer yılı uzaklıkta bulunuyor. 

hubble bubble nebulanın birinci fotoğraflarını 1998 ve 2000 yılında çekmeyi başarmıştı fakat nihayet derece aka olan bulutsu hubbleın merceği tarafından tam olarak çekilememişti. nasa tarafından 2009 senesinde hubblea yerleştirilen geniş açı kamerası 3 bubble nebulanın tam olarak kadraja sığdırılabildiği birinci fotoğrafın çekilmesini sağladı. bubble nebulanın güneşten 10-20 kat daha büyük olduğu düşünülüyor.


999 tlye saf android deneyimi general mobile 5 plus incelemesi videomuzu izlemek için buraya tıklayın! hubble bubble nebula

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?