03 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

gökbilimciler, bir yıldızın patlama öncesi ve sonrasındaki görüntülerini yakalamayı başardı!

gokbilimciler-bir-yildizin-patlama-oncesi-ve-sonrasindaki-goruntulerini-yakalamayi-basardi-1471590502
Reklam

polonyalı gökbilimciler ak cüce bir yıldızın patlama öncesi patlama hatıra ve sonrasındaki görüntülerini yakalamayı başardı.

beyaz cüce yıldız ikili sistemlerde kendisinden daha aka olan başka yıldızdan gaz emilimi sağlayarak 10 bin ila 1 milyon yılda bir patlıyor. polonyalı gökbilimciler şili de teleskopla rasat yaptıkları sırada ender yaşanan bu olayın bütün döngüsünü yakalayarak kaydetmeyi başardılar.

nature dergisi nde yayınlanan çalışmanın kafa yazarı varşova üniversitesi astronomik gözlemevi doktora öğrencilerinden przemek mroz yaptıkları bu gözlemle alakalı olarak şunları söyledi: uzun süreli gözlemlerimiz sayesinde yıldızı patlamadan bir kaç sene evvel ve patlamayı izleyen yıllarda gözlemleyebildik. bu fazla ender bir rasat çünkü novalar yalnızca en parlak oldukları yani patladıkları sırada ayrım ediliyor.

hakkında fazla çok şey bilinmeyen bu gök olayı güneş gibi parlak bir yıldızın ölü kalıntıları olan ak cücelerin daha aka bir yıldızın yörüngesine oturmasıyla başlıyor. mroz böyle sistemlerde iki yıldız arasındaki ara fazla ufak. incelediğimiz örnekte tam olarak aka yıldızın yarıçapı kadar. güneş in içinde birbirinin çevresinde dönen iki yıldız varmış gibi düşünebilirsiniz diyor. mesafenin kısa olması ak cücenin yörüngesini sadece 5 saat içinde tamamlanmasını sağlıyor ve bu da ak cücenin aka yıldızdan düzenli olarak gaz emebilmesini sağlıyor. emilen bu gazlar zaman içinde termo nükleer reaksiyona -yani patlamaya- yol açıncaya kadar ak cücenin çevresini sarmaya devam ediyor.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?