11 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

gençlik ve spor bakanı kılıç: oyunlarda islamofobik içerikler tespit ettik

genclik-ve-spor-bakani-kilic-oyunlarda-islamofobik-icerikler-tespit-ettik-1475916913
Reklam

yıllardır bildiğimiz severek oynadığımız oyunlar aslında islam karşıtı unsurlar mı barındırmakta? if ismobile { googletag.cmd.push function { googletag.defineslot /5018750/m_webtekno_news_content [300 250] div-gpt-ad-1468602092916-20856 .addservice googletag.pubads ; googletag.pubads .enablesinglerequest ; googletag.pubads .collapseemptydivs ; googletag.enableservices ; googletag.display div-gpt-ad-1468602092916-20856 ; } ; }

hepimizin severek oynadığı bilgisayar oyunlarından bazıları aslında islam& 39;a karşı menfi unsurlar barındırarak bir nevi siyah propaganda mı yapıyor? gençlik ve spor bakanı akif çağatay kılıç bilhassa online oyunlar olmak üzere pek fazla oyunda bu durumun bulunduğunu iddia etti.

islam işbirliği teşkilatı iit gençlik ve spor bakanları 3. konferansı kapsamında hazırlanan & 39;& 39;oyunlarda islamofobi& 39;& 39; adlı kitapçığı değerlendiren bakan kılıç islamofobi ve bunun oyunlara yansıması konusunda bazı açıklamalarda bulundu:

bunun yanı sıra bilgisayar oyunlarının içerisinde dijital dünyada bizim yaptığımız araştırmalar sonucunda islamofobik birtakım unsurların oyunların içerisine yerleştirilmiş olduğunu görüyoruz. dinimizce mukaddes olarak görülen birçok simgenin maalesef menfi anlamda bazı oyunlarda kullanıldığını tespit ettik. bununla ilgili zaten çalışmalar yapıyoruz. bunu bilhassa dile getirmemizin nedeni islam dünyasının ve islam dünyasında mesuliyet almış kişilerin bunun farkında olarak tedbirlerini almaları çocukları ve gençleri bu algı operasyonuna karşı korumaları.

bakan kılıç& 39;ın açıklamaları bu şekilde. ve belirttiğimiz gibi konferans kapsamında & 39;& 39;oyunlarda islamofobi& 39;& 39; adlı bir kitapçık da sunulmuş. bu kitapçıkta islamofobik ögeler barındırdığı söylenen oyunlar arasında ise hepimizin yakından tanıdıkları da var.

peki bu oyunlar hangileri?

hem türkçe hem de ingilizce olarak basılan kitapçıkta islamofobik içerikleri tespit edilen bazı oyunlar şöyle sıralanmış:

guıtar hero-3: konser havasındaki oyun oyunculara sahnede müzik aleti çaldırma üzerine kurulu. milyonlarca kullanıcı tarafından talep gören bu oyun sahnede karakteri coşkulu sıçrayışlarla arapça & 39;allah& 39; ibaresinin üzerinde dans ettirmektedir.

devıl may cry 3/dante s awakenıng: dünyaca meşhur third person& 39;ın 3. nesli oyununda da; müslümanların kıblesi olan kabe& 39;nin kapısı şeytan kulesine girişin sembolü olarak kullanılıyor.

resıdent evıl: milyonlarca kullanıcısı olan oyunda hz. muhammed& 39;in mezarının kapısı düşmanların ordular halinde geldiği kötülüğün kaos ortamının kaynağı olarak lanse ediliyor. mescid-i nebevi& 39;nin kapısının üzerinde illuminati sembolü yerleştirilirken oyunun kütüphanede geçen kısmında ise bütün kitaplar raflardayken yalnızca kur& 39;an-ı kerim yerde gösteriliyor.

call of duty: seri bazlı düşünüldüğünde yeryüzünün gelmiş geçmiş en aka oyun serisi haline gelen call of duty& 39;de harabe bir evin tuvaletinde pis bir klozetin tam üstünde hadis-i şerif ile bezeli olan bir çerçeve asılı olduğu tespit edildi. oyun firmasına giden şikayetler üzerine kaldırılan görsel yerine kara renk bir çerçeve konuldu.

hıtman: dna& 39;sı ile oynanmış bir asker oyun senaryosuna göre düşmanları öldürmeye ve görevleri yerine getirmeye uğraşır. türkiye& 39;de de yılın en iyiler arasında yer meydan oyunda islam& 39;ı aşağılayan görseller kullanıldı.

counter strıke: dünyaca meşhur asker terörist çatışmasına dayalı keskin nişancı oyunu counter strike& 39;da teröristler yaralanırken ya da ölürken & 39;allahu ekber& 39; ve & 39;la ilahe illallah& 39; çığlıkları atıyordu. islam dünyasının yoğun tepkisi üzerine oyun kurucular tarafından oyuna güncelleme getirilerek ses efektleri oyundan çıkarıldı.

serıous sam: dünyayı canavarlardan koruma üzerine kurulu oyunda yaratıklar hz. ali& 39;nin kabrinden türemektedir. bu sebeple ağır silahlarla hz. ali& 39;nin kabrine hücum içeren bir oyundur.

clıve barkers undyıng: oyunda ilerleyen bölümlerin birinde ana ıra şeytanın saldırısına uğramaktadır. şeytan sabit konumda bu saldırıları gerçekleştirirken ayetlerden birinin üzerinde durmaktadır.

zack & wıkı: oyunda kötülük sembolü düşmanlar ölürken & 39;allahu ekber& 39; sesi çıkarıyor.

ayo dance: oyunda dj 5.000.000 puan kazandığında kuran-ı kerim& 39;in üzerinde şarkı söyleyip dans ediyor.

muslım massacre: oyun çarşaflı kadınlar ve sakallı adamları öldürme üzerine kuruludur. oyun sonunda hz. muhammed& 39;in öldürülmesi isteniyor.

bomb gazze: gazze& 39;yi bombalayıp çarşaflı kadınları ve cübbeli erkekleri öldürme üzerine kurulu bir oyundur.

mınarett attack: oyunda dağların derhal önünde kiliseleriyle sakin bir isviçre şehri vardır. fakat & 39;başlat& 39; komutunu verir vermez yerden şehri işgal edecek biçimde minareler yükselmektedir. oyuncu ne kadar minare ya da müezzin vurursa o kadar puan almaktadır. vurulamayan müezzinler oyunu kaybetmiş olmanın bir getirisi olarak durmadan ezan okumaktadırlar.

pacman: dünyaca meşhur pacman& 39;in bir versiyonu müslüman çarşaflı kadınları toplayarak ilerleme oyunudur.

islamofobi nedir?

kelime anlamı olarak ele aldığımızda & 39;& 39;islam korkusu& 39;& 39; demek olan islamofobi birinci olarak 90& 39;lı yıllarda kullanılmış ardından amerika& 39;da gerçekleştirilen 11 eylül saldırılarıyla bereber ağırbaşlı şekilde gündeme gelmiştir.

doğuş sebebi ön yargılar olan islamofobi müslümanlara ve islam dinine karşı nefret ayrımcılık düşmanlık ve kin besleme anlamına gelmektedir. islamofobi& 39;nin oluşum sürecinde islam dinini tanımaya ve öğrenmeye karşı duyulan korku da yer almaktadır. bu korku bir süre sonra yerini ayrımcılık ve nefret gibi unsurlara bırakmıştır.

işte söz konusu oyunlarda da bu durumun bulunduğu iddia edilmekte ve bu iddialar doğrultusunda bir çalışma yapılmak istenmekte.

peki bu konuda sizin düşünceleriniz neler? sizde oyunlarda bu tarz islam karşıtı ögelerin bulunduğunu düşünüyor musunuz? haber ile ilgili görüşü sizlere bırakıyor ve yorumlarınızı bekliyoruz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?