11 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

fbı yeniden bir iphone'un şifresini kırmak istiyor!

fbi-yeni-bir-iphone-un-sifresini-kirmak-istiyor-1475850821
Reklam

suçluların bilgilerine gelmek için daimi apple ile savaşan fbı yeni bir iphone ile karşı karşıya. if ismobile { googletag.cmd.push function { googletag.defineslot /5018750/m_webtekno_news_content [300 250] div-gpt-ad-1468602092916-20833 .addservice googletag.pubads ; googletag.pubads .enablesinglerequest ; googletag.pubads .collapseemptydivs ; googletag.enableservices ; googletag.display div-gpt-ad-1468602092916-20833 ; } ; }

amerikan hükümeti ve yeryüzünün en aka teknoloji şirketi arasında yeni bir cenk daha çıkıyor. bu sene şubat ayında terörist rizwan farook un iphone 5c telefonunun şifresini kırıp terörist organizasyonlarla ilgili bilgileri ele geçirmek isteyen fbı apple dan destek istemiş kabul edilmeyince de davalık olmuşlardı. dava sonucunda apple yetkilileriyle anlaşmaya varılmış ve açıklamalarında yalnızca bir teröristin telefonunu açacaklarını art kalan hiç bir kullanıcının telefon ve kişisel bilgilerine kesinlikle dokunulmayacağı söylenmişti.

ilgili haber fbı şifresini kırmak için 40 takla attığı iphone 5cnin içinde bir şey bulamadı

bu günlerde hususi fbı ajanı rich thorton un yaptığı açıklamada minnesota avm de 10 kişiyi bıçaklayıp polis tarafından öldürülen işid li terörist dahri adan ın iphone unun ele geçirildiğini ve şifresinin kırılması için çalışmalara başlandığını söyledi.

iphone modeliyle ilgili bilgi vermeyen ajan yasal ve teknik yollardan telefondaki bilgilere ulaşmaya çalıştıklarını belirtti. telefonun modelinin ne olduğu ise yüksek ehemmiyet taşıyan bir konu. 2014 sonrası iphone ve ipad ler ios 8 ile apple tarafından bile deşifre edilemiyor.

önceki iphone 5c şifresinin çözülmesi için dava sonucunda fbı apple dan telefonun şifresini farklı kombinasyonlar deneyerek çözecek bir yazılım yazmasını istemişti. bu yazılım normalde 10 denemeden sonra kilitlenen iphone un kilitlenmesini önleyerek ebedi sayıda denemeye izin vermesini sağlıyordu. bu şekilde de şifre sonuçta kombinasyonlar denenerek bulunmuştu. bir sonraki nesilden başlamak üzere iphone lara eklenen yeni bir donanımsal emniyet parçası hafızanın üzerine yazılmasını engelleyerek bu yöntemi geçersiz kıldı ve yeni iphone lar üreticisi tarafından bile artık kırılamaz oldu.

ilgili haber john mcafee: fbı ve apple bizi kandırıyor dedi ve iphone hacklemeyi 3 dakikada anlattı!

rich thorton telefonun sahibi dahri adan ın bütün hesaplarını ve cihazlarını incelemeye aldıklarını söyledi. buna karşın şayet telefon iphone 5c den daha yeni bir sürüm ise apple ile hükümet gene davalık olacak gibi gözüküyor.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?