03 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

f klavyenin mucidi 91 yaşında hayatını kaybetti

f-klavyenin-mucidi-91-yasinda-hayatini-kaybetti-1472827516
Reklam

türkçe f klavyeyi hayatımıza kazandıran ihsan sıtkı yener 91 yaşında hayata gözlerini yumdu.

her ne kadar hayatımız q klavyenin üzerine kurmuş olsa da türkçe& 39;ye en yatkın şekilde tasarlanan f klavye de hayatımızda ehemmiyet taşıyor. bilhassa devlet kurumlarında ve devlet okullarındaki bilgsayar lobaratuvarlarında karşımıza çıkan f klavye yabancı kelimeleri bir kenara attığımızda türkçe açısından en verimli şekilde kullanabileceğimiz tuş dizilimine sahip.

kendi dilimize müsait bir klavye dizilimimiz olmasını sağlayan f klavyeyi hayatımıza kazandıran 91 yaşındaki ihsan sıtkı yener hayatını kaybetti. yener uzun süredir tedavi görüyordu. ihsan sıtkı yener 4 eylül pazar günü istanbul& 39;daki ayazağa mezarlığı& 39;na defnedilecek.

kısaca f klavyenin mucidi ihsan sıtkı yener kimdir?

1925 yılında afyon& 39;da dünyaya gelen yener 1942 yılında izmir ticaret lisesi& 39;ni 1946 yılında ise istanbul yüksek iktisadi ve ticari ilimler akademisi& 39;ni bitirdi. 1958 yılında ise işletme konusunda master ardından da aynı üniversitede doktora yapan ihsan sıtkı yener galatasaray lisesi de olmak üzere birçok kıymetli eğitim kurumunda eğitmenlik yaptı.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?