08 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

dünyaya benzeyen en yakın gezegen ile tanışın: proxima b!

dunyaya-benzeyen-en-yakin-gezegen-ile-tanisin-proxima-b-1472475708
Reklam

şimdiye kadar içerisinde hayat – ömür olabileceği ve birçok yönden dünyaya benzeyen gezegenlerin dünyaya en yakın olanı proxima b keşfedildi!

uzay araştırmaları her ne kadar dünyamız dışındaki uçsuz bucaksız evreni öğrenme amaçlı olsa da hem insanlık bazında hem de bir başka mühim yandan “başka bir yerde hayal mevcut mı?ı sorusuna yanıt için onca çalışmalar devam ediyor.

şimdiye kadar gerek mars ta gerekse birçok farklı gezegende hayat – ömür belirtileri sayılabilecek bulgular ya da dünyaya benzer gezegenler keşfedildi. ama – lakin direkt olarak “dünya gibiı diyebileceğimiz gezegenlerden biri mevcut ki bilhassa dünyaya benzeyen en yakın gezegen olması ile bilimin odağı olabilir.

proxima b adı verilen bu gezegen proxima cantauri adındaki gezegenin yörüngesinde bulunan bir exoplanet yani ötegezegen. yapılan detaylı araştırmalar sonucunda ortaya çıkan bilimsel tahminler gezegenin ne fazla soğuk ne de fazla sıcak olduğunu gösteriyor. bu da tıpkı bizim mavi gezegenimiz gibi sıvıların ve bilhassa suyun bulunma ihtimalini fazla yükseltiyor.

güneş sistemimizden yaklaşık olarak 4.25 fer yılı uzaklıkta olan bu gezegen kırmızımsı bir renge sahip. bunun yanı sıra yaşanabilir bölgelere sahip olduğu düşünülen proxima b dünyadan daha aka fakat daha çok dağlık alana sahip olduğu iddia ediliyor. bu büyüklüğün %30 oranında daha fazla olduğu düşünülen söz konusu gezegende biricik aka sıkıntı kendi yörüngesinin aka yıldızına yani teknik olarak güneşine bize göre daha yakın olması. bu da x-ray ışınları başta olmak üzere zararlı beta ışınları konusunda bu yaşanabilir bölgeleri bazı dönemlerde yaşanamaz hale gelebilir.

şu anda çalışmaların arttırıldığı bu gezegen şu lahza için teknik olarak dünya 2.0 olabilecek en yakın gezegen gibi görünüyor. şayet yaşanabilirliği gayet yüksek olursa her ne kadar bu kadar uzakta olsa da bundan uzun seneler sonra ayrı bir yerleşim hayalleri kurulabilir gibime geliyor. fakat bu yolculuk öyle yeryüzünün bir ucundan bir ucuna gitmek gibi olmayacak. çünkü dünya dan bir donanımlı proxima b ye ulaşabilmek seneler sürebilir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?