21 Haziran 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

dünyanın en iyi ülkelerinin sıralaması yapıldı!

48313dunyanin-en-iyi-ulkelerinin-siralamasi-yapildi-208x130
Reklam

birkaç uluslararası kurum yeryüzünün en iyi ülkelerinin sıralamasını yaptı.

dünyada bulunan neredeyse bütün ülkelerin durumlarını görüntüleyebilecek teknolojiye sahip olan bazı kurumlar 163 ülkenin katılımıyla dünyanın en iyi ülkeleri sıralaması yaptılar. united nations birleşmiş milletler world bank dünya bankası ve basel convention gibi kuruluşlardan alınan verilere göre oluşturulan sıralama 6 ana 35 başlık ında gerçekleştirildi. ülkelerin ilim ve teknoloji seviyesinden sağlıklı insan nüfusuna etraf temizliğinden dünya barışına katkısına kadar birçok etkenin göz önüne alındığı bu sıralamanın birinciliğinde tahmin edebileceğiniz gibi isveç bulunuyor. ikinci sırada danimarka üçüncü sırada ise hollanda yer alıyor.

iki farklı versiyon şeklinde yapılmış olan listedeki sıralamanın baştan aşağı değiştiğini söyleyebiliriz. daha yeni olması nedeniyle version 1.1deki sıralamayı ele alarak değerlendirme yapmanın daha iyi olduğu kanaatindeyim.

veri eksikliğinden dolayı dünya üzerindeki bütün ülkeleri kapsamayan bu listede türkiye 55. sırada yer alıyor. mısırın ında jamaikanın üstünde bulunan ülkemizin değerlendirmelerinin iyi olduğunu söylemek pek doğru olmazdı. dünyaya yaptığı katkılar göz önüne alınarak değerlendirelen ülkeler arasında türkiye; ilim & teknoloji kategorisinde 55inci kültür kategorisinde 66ncı milli sulh & emniyet kategorisinde 72nci dünya düzeni kategorisinde 126ncı gezegen & iklim kategorisinde 60ıncı refah & eşitlik kategorisinde 103üncü ve nihayet olarak sıhhat & sağlıklı fert kategorisinde 22nci. bu sonuçlara bakarak 55. sırada olmamızı sıhhat & sağlıklı fert kategorisine borçlu olduğumuzu söyleyebiliriz.

çoğumuzun haritada gösteremeyeceği karadağın 50. sırada bulunduğu ülkemizde kriz kelimesinin geçmediği bir cümlede kendine yer bulamayan yunanistanın bile 32. sırada olduğu bu listeden ders alabiliriz ve almalıyız.

sıralamaya göz atmak isteyen okuyucularımız internet sitesine buradan ulaşabilirler.
fıfa 2017 grafikleri ağlatacak! pesin işi bu yıl de güç. videomuzu izlemek için buraya tıklayın! sıralama

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?