06 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

dünyanın en iyi geliştiricilerine sahip ülkeleri (türkiye kaçıncı sırada?)

dunyanin-en-iyi-gelistiricilerine-sahip-ulkeleri-turkiye-kacinci-sirada-1472911310
Reklam

içinde bulunduğumuz teknoloji çağının en mühim işlerinden biri olan program geliştiriciliği konusunda en iyilere sahip ülkeler hangileri? listede türkiye kaçıncı sırada?

& 39;& 39;dünyanın en iyi gelişticilerine sahip ülkesi hangisidir?& 39;& 39; diye size sorsak muhtemelen sektörün dev firmalarının merkezi olan amerika& 39;yı ya da sağlam hacker& 39;lara sahip olduğu için rusya& 39;yı söyleyebilirsiniz. fakat işin aslı tam olarak sizin düşündüğünüz şekilde değil.

bu konuda elle tutulur bir araştırma yürütmek isteyen hackerrank yeryüzünün dört bir yanından yüzbinlerce geliştiricinin katıldığı ve muhtelif zorluk seviyelerinin bulunduğu bir & 39;kodlama& 39; yarışması düzenlemiş.

geliştiricilere algoritmalar java veri yapıları ve c++ gibi konularda yeteneklerini gösterebilmeleri için muhtelif testler sunulmuş. katılan geliştiricilerin %39.5& 39;i ise algoritmaları seçmiş ve yeteneklerini algoritmalar üzerinden göstermiş.

bütün testler genele vurulduğunda ise dünya sıralaması aşağıdaki listede olduğu şekilde karşımıza çıkmakta. en iyi geliştiricilere sahip diyar – memleket 100 tam puan meydan çin olurken türkiye 77.5 ile 30. sırada yerini almış.

geliştiricilerin kullandıkları programlama dillerini de gösteren araştırmaya göre türk geliştiricilerin birinci tercihi aka oranda java olurken onu c++ python sql ve ruby takip etmekte. türkiye programlama dili kullanımında java& 39;nın en çok tercih edildiği ıncı diyar – memleket olarak karşımıza çıkmakta. bu konuda doruk ise sri lanka& 39;ya ait.

son olarak; programlama yapmak geliştirici olmak pek basit bir amel değil. hele ki hackerrank& 39;in düzenlediği testlere katılan bir geliştirici iseniz bütün odağınızı programlama üzerine toplamalı ve ne olursa olsun vazgeçmemelisiniz. çünkü hackerrank& 39;in bu konuda da bir grafiği mevcut.

verilen muhtelif testler karşısında yılmayan asla pes etmeyen ülkeler de sıralanmış. bu sıralamaya göre isviçreli geliştiriciler pes etmeme konusunda zirvenin sahibi. türkiye ise bu listede 39. sırada.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?