05 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

çocuklara türkçe kodlama öğreten platform: hackercan

cocuklara-turkce-kodlama-ogreten-platform-hackercan-1473546988
Reklam

ulusal kodlama eğitimi platformu hackercan çocuklara yalın ve pratik bir şekilde kodlamanın temellerini atmayı öğretmeyi hedefliyor.

gelecekte en az 1 yazılım dili bilmenin ihtiyaç olacağı uzmanlar tarafından tahmin edilip birçok ülkede kodlama dersi ilkokul müfredatına girerken ülkemizde de çocukların jön yaşta kodlama eğitimi alarak gelecekte hem türkiye& 39;ye hem de dünyaya faydalı olacak projeler geliştirmeleri hedefleniyor.

türkiye& 39;de şimdilik kodlama müfredat dahilinde olmasa da üniversite öğrencilerinin çalışmaları başta olmak üzere birçok şahıs türkiye& 39;deki çocukların da jön yaşta kodlamayla tanışması için çalışmalarını yürütüyor.

hayalindeki oyunu ve uygulamayı yapma hedefi peşinde koşan çocukları hedef meydan hackercan isimli platform ise kodlamayı oyunlaştırıp biraz daha basitleştirerek çocukların bu oyunla kodlamanın esas mantığını türkçe olarak kavramasını sağlıyor. böylelikle çocuklara hem kodlamayı sevdirecek ve onların hayalinde kodlamaya da yer edinmesini sağlayacak hem de çocukların esas kodlama mantığını kavramasına muavin olacak ulusal kodlama eğitim platformu hackercan belki de ülkemizdeki mühim bir açığı kapatacak.

aynı zamanda dijital bir platform olmasının yanı dizi yakında hackercan ile ilgili kitap ve internette yayınlanacak videoların da olacağı projenin internet sitesinde yer alıyor. hackercan ile ilgili daha çok bilgiyi bu bağlantıdan alabilirsiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?