19 Mayıs 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

çin seddi ve mısır piramitleri, gerçekten de uzaydan görülebiliyor mu?

15813insanligin-dogru-bildigini-zannettigi-yanlis-cin-seddi-uzaydan-gorunmuyor-208x130
Reklam

bilimsel araştırmalar şunu gösteriyor ki dünya üzerinde insan eli değmiş hiçbir bina, ne uzaydan ne aydan görülebiliyor.

yıllardır çin seddinin ve mısır piramitlerinin uzaydan görülebilir olduğuna dair söylentiler alıp başını gitmiştir. bu söylentiler, herhangi bir bilimsel açıklamaya ya da somut bilgilere dayandırılmadan ortaya atılmıştır ve gerçekliğe dayandırılmadan günümüze kadar söylenegelmiştir. 

peki ne oldu da yıllarca bu yapıların uzaydan görülebilir olduğuna inandık? bunun arkasındaki neden, insanların gizemli olaylara her vakit merakının olması ve bu amaçla ortaya atılan söylemlere, şüpheye düşmeden inanması.

gerçek olan şudur ki dünya üzerinde oluşumunda insan eli değmiş hiçbir bina ne uzaydan, ne de aydan görülebilir. hatta yeryüzünün çevresinde dolaşan uydulardan dahi görülemiyor. sadece rastlanılması fazla nadir hava koşullarında feza araçlarından belli belirsiz olarak görülebilmektedir ki bu hadise da fazla ender gerçekleşiyor.

uzaydan dünyaya çıplak gözle baktığımızda gözle görülebilir olan şeyler okyanuslar, siyah parçaları, bulutlar ve iklim olaylarıdır. bir de gecenin yaşandığı bir zamanda şehirlerdeki ışıklar görülebiliyor. bunun dışında insan gözü, yer yüzündeki hiçbir yapıyı ayırt edecek yüksek çözünürlükte gözlere sahip değildir.

1990lı yıllarda yeryüzünün yörüngesinde seyreden bir feza aracında vazife yapmış astronotlardan jeffrey hoffman, bu söylentilerle alakalı sorulan bir soruya şu şekilde yanıt vermiştir: “uzayda fazla uzun vakit geçirdim ve bu süre içinde dünyaya pek fazla kere bakma fırsatım oldu. hatta çinin üzerinden geçerken ayrı bir dikkatle inceledim ama – lakin çin seddini bir kez dahi görmedim. burada hadise şu ki, gözlerimiz kontrasta, yani renklerin zıtlığına duyarlıdır. çin seddinin rengi ise, bulunduğu araziden fazla farklı değil.”
 
 piramitlerin uzaydan göründüğü söylemleri
bu zamana kadar söylentisi en fazla dönen bina çin seddiydi ama – lakin mısır piramitleri ile ilgili olarak da bazı söylemler bulunuyor. vazife yapmış bir fazla astronot çin seddi gibi piramitlerin de nadir rastlanan hava koşullarında görülebilir olduğunu belirtiyorlar. buna neden olarak piramitlerin yüksek yapıda olması sebebiyle güneşin bulunduğu konuma göre oluşturdukları gölgeler.

netice olarak insan eli değmiş hiçbir bina, uzaydan çıplak gözle görülemez. unutun bunu :
samsung galaxy s8 ne vakit çıkacak? aygıt hakkında çıkan bilgileri 2 dkda anlattık! izlemek için buraya tıklayın!

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?