12 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

chrome yeni sürümüyle ram kullanımını düşürmeyi amaçlıyor

chrome-yeni-surumuyle-ram-kullanimini-dusurmeyi-amacliyor-1475925001
Reklam

google chrome iki ay içerisinde çıkması beklenen yeni sürümüyle beraber gerek telefonlarda gerekse de bilgisayarlarda eskisinden fazla daha az miktarda ram tüketir hale istikbal – ati. if ismobile { googletag.cmd.push function { googletag.defineslot /5018750/m_webtekno_news_content [300 250] div-gpt-ad-1468602092916-20859 .addservice googletag.pubads ; googletag.pubads .enablesinglerequest ; googletag.pubads .collapseemptydivs ; googletag.enableservices ; googletag.display div-gpt-ad-1468602092916-20859 ; } ; }

google chrome iki ay içerisinde çıkması beklen yeni sürümüyle beraber gerek telefonlarda gerekse de bilgisayarda eskisinden fazla daha az ram tüketir hale istikbal – ati.

google chrome her ne kadar en fazla kullanılan web tarayıcısı olsa da kullanıcıların birçoğu tarayıcının yüksek miktarlarda ram tüketiyor olmasından yakınıyorlardı. chrome ekibi bu şikayetleri dikkate almış olsa gerek ki chrome& 39;un kullandığı ram miktarını düşürmek üzere bir takım çalışmalarda bulunmuşlar.

bilindiği üzere ram daha hızlı çalışmak ve/veya daha çok sayıda işlem yapmak için kullandıkları kısıtlı bir kaynak. web sitelerinin gittikçe daha karmaşık ve varlıklı içeriklere sahip olmasıyla beraber chrome firefox ya da ınternet explorer gibi web tarayıcıları da daha kuvvetli çalışabilmek adına daha çok ram kapasitesine gereksinim duyar hale geldiler. işte chrome geliştiricileri de bu gidişe bir dur deme niyetinde olsalar ki; chrome un yeni sürümünde kullandığı ram miktarını az mak yoluna gitmişler.

ram kullanım miktarının az ılması fikri oldukça güzel. fakat maalesef bu demek değil ki bilgisayarlarımız bir anda rahata kavuşacak ve eskisinden fazla daha hızlı çalışır hale istikbal – ati. zira bu güne dek gerek bilgisayarların gerekse de telefonların ram kapasiteleri arttırıldıkça gördük ki; programcılar da web sitelerine yeni özellikler ve yeni fonksiyonlar eklemek dına bunu bir avantaj olarak değerlendirdiler.

chrome ekibi tayacının web sayfalarındaki javascript uygulamalarını çalıştıran kısmı v8 üzerinde yaptıkları çalışmalar sayesinde bilhassa ımgur twitter ya da reddit gibi sitelerin eskisinden fazla daha az miktarda ram tüketeceğini belirtiyor.

peki ne kadar az? chrome artık kimilerine göre 50% kimilerine göreyse 40% daha az ram tüketecek. ayrıca bilhassa ram kapasitesi 1 gb ve ında olan cihazlar için daha çok optimizasyon sağlamayı amaçlayan çalışmalar da sürmekte.

aralık ayında çıkması beklenen chrome un yeni sürümü yani chrome 55 hem telefonlarımızda hem de bilgisayarlarımızda bizlere gayet az ılmış bir ram kullanımı vaat ediyor. bekleyip bakalım.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?