06 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

cayır cayır yandı: spacex falcon 9 kalkış yaparken patladı!

cayir-cayir-yandi-spacex-falcon-9-kalkis-yaparken-patladi-1472740513
Reklam

elon muskın şirketi spacexin yeniden kullanılabilir gelişmiş feza aracı falcon 9 kalkış esnasında patladı!

gelişmiş teknolojiler konusunda dünyadaki en mühim isimlerden biri olan tesla ve spacex& 39;in ceo& 39;su elon musk& 39;ın yeniden kullanılabilir uzaya fırlatma aracı projesi falcon 9 daha evvel yapılan test uçuşlarında başarılı bir şekilde çıkıp iniş yapmıştı. fakat bu kere olmadı!

spacex şirketi daha evvel yaptığı açıklamada amos 6 uydusunu fırlatmak için falcon 9& 39;un amade olduğunu söylemişti. fakat uydu gönderilmeden evvel yapılan statik ateş testlerinde derhal derhal her uçuşu başarılı bir şekilde tamamlayan falcon 9 bu kere başarısız oldu ve patladı.

uydu ağır hasar almadı

spacex falcon 9& 39;un patlaması sonucu kullanılamaz hale gelmesi üzerine bu test esnasında israil uydu operatörü için uzaya gönderilecek amos 6 isimli uydu işlevini yitirecek kadar hasar almadı. fakat falcon 9& 39;un ağırbaşlı boyutta patlaması üzerine amos 6 uydusunun geleceğinin ne olacağı belli değil.

spacex 2018 yılında falcon 9 ile mars& 39;a feza aracı göndereceğini söylüyordu. bu olayın tarihi aksatıp aksatmayacağını ise hep beraber göreceğiz.

spacex falcon 9& 39;un alaz aldığı hatıra aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?