11 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

bu oyunlar sabır ister: başlarında insanı çileden çıkartan 10 iyi oyun

baslangicta-insani-cileden-cikartan-10-iyi-oyun-1475844795
Reklam

aslında her biri oyun dünyasında yer edinmiş fakat farklı sebeplerle oyuncuları başlangıçta biraz zora sokan 10 oyun. if ismobile { googletag.cmd.push function { googletag.defineslot /5018750/m_webtekno_news_content [300 250] div-gpt-ad-1468602092916-20825 .addservice googletag.pubads ; googletag.pubads .enablesinglerequest ; googletag.pubads .collapseemptydivs ; googletag.enableservices ; googletag.display div-gpt-ad-1468602092916-20825 ; } ; }

bir oyunun başlangıcı o oyuna yeni başlayanların oyun hakkındaki düşüncelerini etkileyen unsurlardan biridir. yani oyunun introları oyuncuya bazen esas hamleleri öğrettiği tutorial bölümü ya da oyunun hikâyenin neresinde ve hangi zorlukta başladığı gibi ayrıntılar bir hayli mühim. biz de burada başlangıcı ile düş kırıklığı yaratan aka yapımlardan 10 tanesini sayalım dedim dedik.

10. mass effect

mass effect i bilmeyeniniz herhalde yoktur. aslında gerçekten güzel bir oyun olan mass effect e yeni başlayanlar birinci etapta oyunun oynanışına ve mekaniğine alışabilmekte gayet zorluk çekebiliyorlar.

9. dark souls

zaten güç bir oyun olan dark souls da ise mesele oyunun sizi hiçbir ikaz ön bilgi vs. vermeden direkt oyunun ortasına atıyor olması. ne yapacağınızı nereye gideceğinizi bilmeden geçirdiğiniz vakit daha başlangıçta sizi oyundan soğutabiliyor.

8. the witcher

efsane serin birinci oyunu. the witcher oyunun başlangıcındaki tutorial bölümünün yeni oyuncuya esas dövüş hareketlerini öğretmekten daha fazla bir oyun içi vazife tadında ve zorluğunda oluşundan ötürü birçok oyuncu tarafından beğenilmemişti. gene de oyun gerek zamanının şartlarında mükemmel sayılabilecek oyun içi detayları gerek hikâyesi gerekse de grafikleriyle “kült oyunları kategorisinde tartışmasız bir yere sahip.

7. no man s sky

son yılların belki de en aka düş kırıklığı. oyuna dair gerek yükseltilen gerekse de oyun içeriğinden farklı olan beklentiler oyunun gerçekleriyle buluşamayınca netice hüsran oldu denebilir.

bunların dışında no man s sky oyunun başında sizi o anda yarattığı bir gezegenin orasına bırakıyor ve sizden bazen nesneleri toplamanızı istiyor. bundan evvel bir tutorial olmaması da oyuncular için işi zorlaştırıyor.

6. resident evil 6

resident evil 6 ise bu konuda bambaşka bir olaya imza atmış durumda. oyunun daha başında sizi oyunun sonuna atıyor ve bütün hikâyeyi tamamladığınızda yine oynayacağınız bu bölümü en baştan oynatıyor. oyunun başlangıcını beğenen kadar beğenmeyen şahıs de mevcut fakat oyun hakkındaki umumi kanı başarılı olduğu yönünde.

5. pokemon go

7 den 70 e devasa bir oyuncu kitlesi yakalamayı başaran pokemon go bunun yanı sıra oyunun gerçek hayata adaptasyonu ve kullandığı gerçek haritalar gibi özelliklerle müthiş bir yeniliğe imza attı.

ancak bilhassa 5. seviyeye gelene kadar oyunda yapabileceklerimiz gerçekten kısıtlı ve yine eder nitelikte. başlarda keyifli gelen zubat ve pidgey yakalama işi bir süre sonra gerçekten kabak tadı verebiliyor.

4. kingdom hearts ll

alsında introsu oldukça başlarılı olan oyun oynanış açısından birinci birkaç denemede gayet karmaşık gelebiliyor. sonraki seferlerde alışılması basit olabilir. fakat bu gene de oyunu listemize girmekten kurtarır nitelikte değil.

3. the elder scrolls: arena

belki de bu yazıyı okuyanlardan fazla azı bu oyunu oynamıştır. bilen bilir. oyun gayet minimal bir başlangıç rehberinden sonra gerçekten lüzumsuz derecede kuvvetli düşmanların olduğu bir zindanda başlar. bilhassa serinin bugünkü oyunlarıyla karşılaştırıldığında elder scrolls arena nın başlangıcı üzüntü vericiydi diyebiliriz.

2. the legend of zelda: twilight princess

muhtemelen birçok kişinin en beğendiği zelda oyunudur. ve gerçekten güzel de bir oyun. fakat oyuna başladığınızda yaptığınız ve birkaç saatinizi alabilen günlük hayata dair görevler gerçekten gayet sıkıcı.

1. okami

ve geldik 1 numaraya. okami. okami nin başlangıcındaki bitmek bilmeyen sıkıcı diyaloglar mini-görevler vs. vs. sırf bunlar yüzünden oyunu daha başlamadan bırakan birçok oyuncu olduğu biliniyor. neyse ki oyunun geriye kalanı gayet keyifli de bütün bu sıkıcı aşamaları sabırla atlatabilen oyuncular bu sabrın sonucunu memnun edici bir şekilde alabiliyorlar.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?