06 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

bir türk, izlediği belgeselden etkilenerek kendi otomobilini üretti

bir-turk-izledigi-belgeselden-etkilenerek-kendi-otomobilini-uretti-1474628622
Reklam

kocaelinde oturan sanayi mühendisi ekrem örs izlediği belgeselden etkilenerek kendi otomobilini üretti.

2003 yılında izlediği bir belgeselden etkilenen ve daha sonra kendi kendine ‘bir ayda kendi otomobilimi yaparım diyen ekrem örs çoğunu kendisinin tasarladığı parçaları kullanarak kendi otomobilini üretiyor.

kendi imkanlarını kullanarak otomobil üreten kişilerin konu edindiği bir belgeselden etkilenerek bu işe koyulduğunu ve öncelikle 3 boyutlu tasarımlar yapmaya başladığını söyleyen örs daha sonra bir yer kiralayarak burada otomobil üretmeye başladığını söyledi. evinin balkonunu dahi otomobil yapımı için kullandığını söyleyen örs bu tarz araçlar dünyada fazla yaygın. bilhassa ingiltere& 39;de kişilerin senede bir araba yapıp belirli testlerden sonra trafiğe çıkarma imkanı mevcut. o araçları görünce ben de hayran oldum. birinci olarak motosiklet motoruyla vasıta yapımına başladım şeklinde konuştu.

türkiye de birçok yabancı şirketin otomobil üretim fabrikalarının olduğunu ve buralarda çalışan türk mühendislerin gün geçtikçe deneme kazandığını söyleyen örs türkiye nin bu sektörde başarılı olacağına inandığını belirterek şunları söyledi:

ingiltere& 39;de bir kurum mevcut. devlet şimdi o kuruma yetki verdi. yılda bir kere araba yapabiliyorsunuz. arabanızı orada test ettirebiliyorsunuz. bizdeki en aka sorun. aracın trafiğe çıkamaması. tüvtürk gibi bir kurum mevcut. bu araçlar için statü oluşturulup esas şartlar sağlandıktan sonra aracın trafiğe çıkabilmesi lazım. böyle olursa insanlar kendi aracını yapabilir. ülkemizde herkesin eli anahtar tutuyor. bu anlamda da ülkemizin yapısı sağlam. yerli otomobili başaracağımızı düşünüyorum.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?