06 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

bir dizüstü bilgisayarla 30 otomobil çaldılar

bir-dizustu-bilgisayarla-30-araci-caldilar-1470640315
Reklam

houston mahalli polisinin yaptığı açıklamaya göre hırsızlar sadece bir dizüstü bilgisayar kullanarak 30 aracı çaldılar.

teknoloji ilerledikçe otomobil hırsızlıklarının tarzı da değişik bir form almaya başladı. daha önceleri levye ya da tornavida kullanılarak yapılan hırsızlıklar dijital çağla beraber sadece dizüstü bilgisayarla dahi yapılabiliyor. abc13 şöhret aktardığı bilgiye göre houston da iki şahıs dizüstü bilgisayar kullanarak 30 tane jeep ve dodge aracı çalmışlar. emniyet kameralarındaki görüntülere ulaşan mahalli polis daha sonra bu iki suçluyu yeni bir hırsızlık yaptıkları esnada yakalamış.

emniyetinden bir sözcünün aktardığına göre hırsızlar dizüstü bilgisayarın içinde araçları kandıran anahtarların bulunduğu bir kod listesindeki veri tabanını kullanıyorlarmış. veri tabanına ulaşan hırsızlar aracın muhtelif noktalarında görülebilen vasıta kimlik numarasını alıp daha sonra düzmece anahtarlar üretmişler -daha doğrusu böyle olabileceği söyleniyor-.

otomobil üreticileri her ne kadar emniyet konusunda ekstra gayret sarf ediyorlar olsalar da günümüzün en popüler elektrikli otomobil müstahsil şirketi tesla nın dahi araçları hacklenebiliyor. görelim şirketlerden bu konuyla ilgili daha farklı çözümler görecek miyiz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?