14 Mayıs 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

Bilim İnsanları Üç Güneşi Olan Bir Gezegen Buldu

77544bilim-insanlari-uc-gunesi-olan-bir-gezegen-kesfetti-208x130
Reklam

ABD Harvard-Smithsonian Astrofizik Enstitüsü araştırmacıları, tam üç gezegeni olan yeni bir gezegenin keşfedildiğini duyurdu.

 

The Astronomical Journalda yayınlanan bir araştırmaya göre, 680 ışık yılı uzaklıkta (1 ışık yılı ortalama 10 trilyon kilometre) bulunan ve büyüklüğü ortalama Jüpiter kadar olan ‘KELT-4Ab adındaki gezegenle ilgili bilgiler, Arizona ve Güney Afrikadaki KELT yer teleskoplarıyla tespit edildi.

Yapılan araştırmalar, bu gezegenin oldukça ender rastlanan üç güneşli bir sisteme sahip olduğunu gösteriyor. Daha önce bu sistemde üç gezegenin varlığından haberimiz vardı, ‘KELT-4Ab ise bu anlamda dördüncü gezegen olma özelliğini taşıyor. KELT-4Abnin yörüngesinde KELT-4A, B ve C yıldızları bulunuyor ve kendisine en yakın yıldız olan KELT-4Anın etrafındaki yörüngesini 3 günde tamamlıyor. Diğer iki gezegen ise iki bir sistem oluşturuyor ve bu iki yıldız, gezegenin etrafındaki yörüngesini tek bir seferde 4 bin yılda tamamlıyor.

Araştırma ekibinin başında bulunan Jason Eastman, yaptıkları çalışmayla ilgili şunları söyledi: “İkili yıldızlar KELT-4B ve Cnin, gezegeni KELT-A yıldızına yaklaştırdığını, ittiğini düşünüyoruz. Eğer orada, yüzeyde olsaydınız, kalın bir atmosferin yanı sıra, Güneşin Dünya üzerindeki görünüşünden 40 kat daha büyük bir yıldızı görürdünüz. Diğer iki yıldızı ise Ay kadar parlak ve uzakta görürdünüz.”

Avrupa Uzay Ajansının görevini 2018 yılında tamamlayacağı teleskobu Gaia, görevinin bitmesinin ardından KELT-4byi gözlemlemeye başlayacak. Bilim insanları, Gaianın elde edeceği verilerin, sayıları nadir olan çok güneşli gezegenlerin sistemini daha iyi anlamalarına yardımcı olacağını düşünüyorlar.

 

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?