05 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

başbakan: ''ilköğretimde yazılım alışkanlıkları kazanan kuşaklar yetiştirmeliyiz''

basbakan-ilkogretim-de-yazilim-aliskanliklari-kazanan-kusaklar-yetistirmeliyiz-1474124780
Reklam

teknolojinin olmazsa olmazı yazılım ve kodlama konusunda eğitime verdiğimiz ehemmiyet her geçen gün artıyor.

hatırlayacak olursanız yaklaşık 6 ay kadar evvel meb yenilik ve eğitim teknolojileri yeğitek umumi müdürü ahmet haysiyet ak& 39;ın da açıkladığı bilgiye göre 5. ve 6. sınıflarda mecbur 7. ve 8. sınıflarda seçmeli olmak üzere bilişim teknolojileri ve yazılım dersi öğretim programına kodlama eğitiminin getirilmesi için çalışmalara başlanmıştı.

söz konusu ders için meb& 39;in yapısı bile şimdiden amade durumda ve bunca hazırlıktan sonra artık dizi somut adımlar atmaya geldi. işte bu konuda bizimle aynı görüşte olan kişilerden biri de başbakan binali yıldırım.

dijital sektörde yapıya yapılan yatırım ve bu sayede türkiye& 39;nin girdiği istikrarlı ilerleyişten söz eden yıldırım girişimcilerin gücü ile artık ikinci evreye geçmeye amade olduğumuzu belirtti.

& 39;& 39;yeni kuşak dijital girişim ekonomisi türkiye& 39;nin itici gücü olacak& 39;& 39;

eğitim sıhhat inşaat iletişim hatta lojistik gibi alanlarda daha kuvvetli büyüme ve küresel rekabette boy gösterebilme adına türkiye& 39;nin mühim adımlar attığını belirten yıldırım bundan sonraki süreçte ise yeni kuşak dijital girişimcilerin enerjisine gereksinim duyduğumuzu dile getirmekte. söz konusu bu enerjiye sahip olan yeni kuşak dijital girişimcilerin artması da ufak yaştan itibaren sistematik olarak verilen eğitimden geçmekte.

işte burada devreye daha önceden de gündeme gelen kod eğitimi geliyor. ortaokullar için planlanan kod eğitimi ve bu sayede oluşacak yazılım alışkanlığı yavaş yavaş ilkokul seviyesine inecek. yıldırım& 39;ın konuyla ilgili açıklamaları şu şekilde;

& 39;& 39;yerli yazılımla mahalli katma değerimizi artırabiliriz. kod yazan dijital amel yapan girişimcilerin sayılarını artırmalıyız. girişimci kültürü ve kod yazma alışkanlıklarını daha ilköğretim döneminde kazanan kuşaklar yetiştirmeliyiz.

sadece devletin bina yatırımları yeterli olamaz. türkiye& 39;nin dev şirketlerinin ve kurumlarının yeni kuşak dijital girişimcilik konusunda eko sistemlerin oluşturulmasına destek vermesi gerekir. yeni kuşak dijital girişimciler bizimle istikbal – ati kuşaklar arasındaki dijital köprüleri ve otobanları inşa edecekler. dijital tabanlı çözümlerle kaynaklarımızı daha verimli kullanmak zorundayız. kuvvetli ve istikrarlı bir iktisat sıhhat eğitim ve adale konusunda misal bir diyar – memleket olmak demokrasinin mimarı olan milletimizin ve türkiye& 39;nin geleceği için & 39;dijital dönüşüm seferberliği& 39; duyuru etmeliyiz.& 39;& 39;

bu vaziyet hakkında bizim görüşlerimizi zaten biliyorsunuzdur. biz her vakit her konuda eğitimin sonuna kadar arkasındayız; hele ki bu eğitim bizim en fazla sevdiğimiz şeye yani teknolojiye yerli bir katkı sağlayacaksa. bu konuda ne kadar istekli olduğumuzu da zamanında kodlamadersi zorunluolsun hashtag& 39;i ile dile getirmiştik iyi de bir etkileşim yaratmıştık. umuyoruz bu tarz şeylerin fazla daha somut adımlarla devamı gelmek.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?