07 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

apple, artık ios’te açık bulanlara 200.000 dolar’a kadar para ödeyecek!

apple-artik-ios-te-acik-bulanlara-200-000-dolar-a-kadar-para-odeyecek-1470383897
Reklam

apple bug bounty adı verilen yazılımsal açık bulanlara armağan olarak para ödeme sistemini resmen başlatıyor.

bugün düzenlenen black hat konferansında mühim bir ilan yapan apple artık ios te bug denilen açıkları bulan ve bunu düzgün bir şekilde açıklayan yazılımcılara 200.000 dolar a kadar mükafat vereceğini duyurdu.

her ne kadar stabilitesi ve sağlamlığı ile övünülüyor olsa da ios te de bazı ehemmiyet derecesi değişebilen açıklar ortaya çıkıyor. bu açıkların kullanıcı güvenliğini zedelememesi ve anında çözüm için bug bounty adı verilen programı başlayan apple böylece kendisi açığı ayrım etmeden yazılım bilgisi iyi olan geliştiricilerin ayrım ederek kendilerine raporlamasıyla kısa sürede çözüm üretecek.

zaten hali hazırda google facebook ve microsoft bu tarz bir sistem ile kendi sistemlerinde açık bulan kişilere ödeme yaparken bilhassa google geçtiğimiz sene android için çıkarılan açıklara mükafat olarak toplamda 2 milyon dolar gibi gayet yüksek meblağda bug bounty dağıttı.

apple dan gelen benzer karar sonrasında hem mükafat aramak için harıl harıl açık arayacak bir kitle oluşacakken bunun yanı sıra ios de böylece daha kuvvetli olmuş olacak.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?