21 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

android 7.1 hangi yenilikler ile geliyor?

android-7-1-hangi-yenilikler-ile-geliyor-1476948410
Reklam

googleın birkaç saat evvel geliştirici önizlemesini sunduğu android 7.1 nougat sürümü hangi yenilikleri getiriyor biricik biricik anlatıyoruz. if ismobile { googletag.cmd.push function { googletag.defineslot /5018750/m_webtekno_news_content [300 250] div-gpt-ad-1468602092916-21268 .addservice googletag.pubads ; googletag.pubads .enablesinglerequest ; googletag.pubads .collapseemptydivs ; googletag.enableservices ; googletag.display div-gpt-ad-1468602092916-21268 ; } ; }

google ın android 7.0 nougat güncellemesi ardından çalışmalarını tamamlayarak geliştirici ön izlemesini sunduğu android 7.1 sürümü birçok yeniliği de beraberinde getirecek. şu anda yalnızca nexus 6p nexus 5x pixel pixel xl ve pixel c ye gelen beta güncellemesi neler sunuyor? biricik biricik anlatıyoruz;

1- kısayollar nam-ı başka 3d touch

google ın bu sürümde sunduğu en aka yenilik olan kısayollar ile apple ın 3d touch teknolojisine benzer bir gelişme göreceğiz. ana ekranda uygulamaya uzun bastığınızda çıkacak kısayollar üzerinden direkt olarak uygulamayı açmadan istediğiniz bölüme gideceğiniz bu sistem şu anda gelişme aşamasında olduğu için uygulama geliştiricilerine istedikleri kısayolları atamalarına izin vermiyor. fakat aka ihtimalle nihai sürümden evvel bu detay geliştiricilere sunulacak ve böylece birçok uygulamada en fazla kullandığımız özelliklere saniyeler içerisinde varacağız.

2- hızlı ayarlar bölümü

yukarıdan aşağıya doğru kaydırma hareketiyle gelen bildirim ve hızlı ayarlar bölümünde küçük bir değişiklik yapan google bu kısmı tamamen açmanıza gerek kalmadan ayarlara ulaşabileceğiniz kısayolu da eklemiş.

3- yeniden başlatma

normalde birçok android telefonun kuvvet tuşuna basıldığında çıkan “telefonu kapaı ve “yeniden başlatı seçenekleri saf android arayüzünde yalnızca telefonu kapa olarak çıkıyordu. son insanların yeniden başlatmak isteyeceğini hatırlayan google kuvvet tuşuna basıldığında “yeniden başlatı seçeneğini de eklemiş.

4- destek bölümü

google ın pixel ve pixel xl modellerinde hali hazırda sunduğu destek bölümü android 7.1 ile başka google telefonlarına da geliyor. ayarlar bölümüne bir sekme daha ekleyen firma destek bölümü üzerinden mesele yaşadığınız konuyu arama ve kullanım kolaylığı açısından tüyolar alabileceğiniz bölümü eklemiş. fakat pixellerde olduğu gibi direkt olarak google destek birimi ile iletişime geçme seçeneği şimdilik yok.

5- ses paneli

nexuslarda ses düzeyini ayarlarken kullandığınız panelde de küçük bir değişiklik ile yalnızca ikonlar ile sunduğu ses düzeylerine metin de ekleyerek mümkün karışıklığı önlemiş.

6- devinim / hamle

google ın moves adıyla sunduğu bu yeni detay sayesinde ana ekran tuşuna iki kez basarak kamerayı açma telefonu iki kez döndürerek ön ve art kamera arasında geçiş yapma telefonu kaldırınca bildirimleri görme gibi bazı kolaylıkları bu bölüme taşımış.

7- yeni güncelleme bölümü

ayarlar > hakkında > güncellemeleri denetle bölümünden ulaştığınız güncelleme denetim ekranını da yenileyen google daha şık ve yalın bir arayüz kullanmış.

şimdilik ortaya çıkan ve ayrım edilen yenilikler bunlar. fakat birçok yenilik ayrım edildiğinde bu listemize eklemeye devam edeceğiz. bu arada siz de pixel pixel xl nexus 6p ya da nexus 5x sahibi iseniz ve android 7.1 beta sürümünü kullanıyorsanız dikkatinizi çeken detayları yorum kısmından yazabilirsiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?