21 Nisan 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

4 5G zamanı başladı

Türkiye mobil cihazlarda internet hızını 10 kat attırdı 4,5G teknolojisi ile tanıştı.

4 5G zamanı başladı
Reklam

Yüksek mobil internet hızı ile fazla data kapasitesi sunan 4,5G teknolojisi, bTürkiye’de de kullanılmaya başlandı.Türkiye, 1991’de 1G teknolojisiyle vasıta telefonları aracılığıyla tanışırken, interneti 1993’te, cep telefonu ile görüşme, veri aktarımı ve SMS gönderimine olanak sağlayan 2G’yi ise 1994’te kullanmaya başladı.

Sesin yanında datanın da ehemmiyet kazanmasıyla 2009 itibarıyla 3G’ye geçen Türkiye, bu gece yarısı mobil cihazlarda internet hızını 10 kat artıracak 4,5G teknolojisi ile tanışacak.Dünyanın 2011’de tanıştığı mobil internet eris¸im teknolojisi” olarak adlandırılan ve her yere kesintisiz iletişim sağlamak için geliştirilen 4G’de hız ön plana çıkarken, 4,5G ile hız ve kalitenin yanı sıra farklı hizmetler de ehemmiyet kazanacak. İlk ticari 5G ağlarının iş dünyasında 2020’de kullanılmaya başlanması amaçlanırken, teknolojinin çalışan birinci örneğinin 2018 olimpiyatlarında sergilenmesi planlanıyor.Türkiye’de internetin başlangıç tarihi olarak kabul edilen 1993’ten bugüne kullanımı hızla artan genişbant internette abone sayısı son beş yılda 14 milyondan 48,5 milyona, yekün mobil abone sayısı ise 65,3 milyondan 73,6 milyona yükseldi.

BTK tarafından 26 Ağustos 2015’te yapılan kamuoyunda 4,5G ihalesi olarak bilinen IMT hizmet ve altyapılarına ilişkin yetkilendirme ihalesi’nde oluşan ihale bedellerinin de etkisiyle 2015’in son çeyreği, en çok yatırım yapılan devre oldu. Mobil şebeke işletmecilerinin geçen yılki yekün yatırımları bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 378 artışla 14,7 milyar liraya yükseldi. Diğer işletmecilerle sektöre yapılan yekün yatırım tutarı ise yüzde 205 artışla 17 milyar lira olarak gerçekleşti.

Toplam fiber uzunluğu 270 bin kilometreye ulaştı4,5G hizmetlerinin sağlıklı verilebilmesi için lüzumlu fiber yatırımlar yapılmaya devam ederken, işletmecilerin yekün fiber uzunluğu 270 bin kilometreye ulaştı. Böylece Türkiye’nin fiber uzunluğu, 40 bin 75 kilometre olan dünyanın çevresini yaklaşık 7 kere dolaşmış oldu.Operatörlere ait 2G teknolojisi için 60 bin 807, 3G teknolojisi için ise 57 bin 917 baz istasyonu bulunan Türkiye’de, operatörler, 4,5G teknolojisi için 8 bin 52 baz istasyonu kurdu. 4,5G teknolojisi için kurulan baz istasyonlarının BTK tarafından onaylanmasının ardından baz istasyonu sayısı 126 bin 776’ya çıkacak.

İşletmeciler, 4,5G hizmetlerinin yaygınlaşmasına katkı sağlamak amacıyla SIM kart değişikliklerini yürüttükleri kampanyalarla ücretsiz yapıyor.Yeni teknoloji ile mobil şebeke işletmecilerine tahsisli mevcut frekans miktarı, 183 MHz’den 573 MHz’ye çıkacak. BTK tarafından 2013’te hayata geçirilen ve internet sitesinde yer meydan Veri Kullanım Hesaplayıcı sayesinde yüksek internet faturaları önlenebilecek. Söz konusu uygulama ile tüketiciler, aylık ya da günlük görüntüledikleri sayfa sayısı, yükledikleri sosyal medya içerikleri, e-posta sayısı, video, müzik, oyun için harcadıkları süre gibi pek fazla veriyi sisteme girebilecek. Kendi alışkanlıklarına ilişkin veri kullanım miktarını belirleyen tüketiciler, buna göre kota seçebilecek ya da kotalarını aşıp aşmadıklarını tahmin edebilecek.

BTK’nın bilgi vermek amacıyla hazırladığı sistemdeki hesaplama yaklaşık bir değer anlatım edecek. Bu nedenle sistemin fatura doğrulama amacıyla kullanılması olası olmayacak.Mobil data iletişiminde hız rekorları kırılacakGSM operatörleri tarafından 81 ilde 1 Nisan itibarıyla abonelerin kullanımına sunulacak 4,5G teknolojisi ile mobil data iletişiminde hız rekorları kırılacak. 4,5G’ye uyumlu telefon ve SIM karta sahip olan aboneler, bağlı bulundukları operatöre SMS göndermeleri veya cerrah bayileri ya da çağrı merkezleri üzerinden 4,5G hizmetinden yararlanmak için tasdik vermeleri gerekiyor.Abonelerin söz konusu onayı vermemeleri halinde, telefon ve SIM kartları uyumlu olsa da yeni teknolojiden faydalanamayacak.

Aboneler, SMS atacakları numaraları veya çağrı merkezi bilgilerini, abonesi bulundukları GSM operatörünün web sayfasından ya da bayilerinden öğrenebilecek.Telefonların ekranlarında ne yazacak?4,5G’nin kapsama alanına geçildiğinde birinci aylarda telefonların marka ve modeline göre ekranda 4G, LTE veya 4,5G yazacak. Zamanla güncellemeler ve yeni model telefonların gelmesiyle hemen derhal bütün telefonların ekranlarında 4,5G ibaresi yer alacak.Veri indirme hızı artacak4,5G’de hız, kullanılan cihazlara göre değişmekle beraber veri indirmede 100-150 Mbps’ten başlayıp 375 Mpbs seviyelerine kadar çıkacak. 2GB büyüklüğündeki bir video, 3G’de 780 saniyede yüklenirken, 4,5G’de 54 saniyede indirilebilecek.Yeni teknolojiyle internet üzerinden artık kesintisiz ve daha hızlı oyun oynanabilecek.

İnternet hızı, frekans, kapsama alanı, baz istasyonu, coğrafi koşullar, şebeke yoğunluğu, aygıt ve internet sitesinin durumuna göre değişiklik gösterebilecek.Toplam frekansın asgari değeri 2 milyar 298 milyon 67 bin 661 avro olarak belirlenen ihalede, 3 milyar 356 milyon 112 bin 643 avro tutarında gelir elde edildi. İhale sonucunda KDV iç yekün ihale bedeli ise 3 milyar 960 milyon 212 bin 918,74 avro olmuştu.4,5G’nin getireceği yenilikler4,5G’nin getireceği yeniliklerden bazıları şöyle:- Mobil internet hızı, hem veri indirme hem de veri gönderme yönünden en az 10 kat artacak- Veri paketlerindeki gecikme latency fazla daha az olacak- Daha net video görüşmeleri sağlanacak- Sosyal medyada fazla daha hızlı paylaşım yapılabilecek- Yüksek hızda ve kesintisiz bağlantı sağlanacağı için makineler arası iletişim M2M, nesnelerin interneti IoT, bulut bilişim, internet protokolü ile TV, akıllı şehirler, uzaktan kontrol edilecek robot teknolojisinin tele ameliyatlarda kullanımı gibi birtakım konularda gelişmeler sağlanacak, böylece yaşam kalitesi yükselecek- İnternete bağlanan akıllı cihazların sayısı, 4,5G’nin yüksek kapasitesi sayesinde daha da artacak. Fazla sayıda akıllı cihazın internete bağlanabilmesi ev, iş yeri ve dış mekanlardaki uygulamaları yaygınlaştıracak- Belgelere her yerden, her cihazdan, her lahza erişebilecek- Fiber altyapının çeşitli nedenlerle gitmediği alanlarda yaşayanlar da DSL’e göre yüksek hızlı internet imkanına kavuşacak.

Yapılabilecek kaliteli video görüşmeleriyle iş seyahatleri mühim ölçüde azalacak- Mobil çalışma ortamları ve imkanı oluşturularak organizasyonların verimi artırılacak- Enerji sektöründe akıllı sistemler devreye girecek- Mobil finans ve ödemelerde yeni uygulamalara olanak tanınacak- Lojistik sektöründe ve emniyet konularında yeni fırsatların önü açılacak- Akıllı hane sistemleri yaygınlaşacak ve akıllı şehirler kurulabilecek.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?