02 Ekim 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

22 yaşındaki girişimciden okyanusları temizleyecek müthiş proje

22-yasindaki-girisimciden-okyanuslari-temizleyecek-muthis-proje-1473086262
Reklam

22 yaşındaki hollandalı girişimci okyanusları plastik atıklardan temizlemeye yönelik fazla mühim bir proje geliştirdi.

boyan slat ismindeki jön girişimci lüzumlu olan 150 milyon euro yu sağlayabildiği taktirde okyanusların plastiklerden temizlenmesini sağlayacak fazla mühim bir projeyi hizmete geçirmeyi hedefliyor. the ocean cleanup adında bir vakıf oluşturarak yardım kampanyası başlatan slat projesine destek hatırlamak amacıyla ülkesindeki stavanger kentinde düzenlenen petrol fuarı na katılan petrol şirketlerinden yoğun alaka gördü.

slat ın öngörüsüne göre bu proje dünya okyanuslarının yüzeyinde bulunan bütün plastik atıkları birkaç sene içerisinde temizleyebilir. 100 kilometre uzunluğunda bir bariyerle denizlerin yüzeylerindeki bütün plastik atıklarını deniz akıntısı sayesinde toplamayı hedefleyen slat araştırmacıların belirttiğine göre deniz yüzeylerinin üst kısmında bulunan birkaç milyon tonluk plastik atığı bu şekilde temizleyecek. slat ın kurduğu vakfın yayınladığı nihayet rapora göre okyanusta yüzen 1 kilogram plastiğin temizlenme maliyeti 4 euro 54 cent.

the ocean cleanup isminde bu vakıf çoğunluğu araştırmacı ve mühendisten oluşan 100 benlik gönüllü bir ekip tarafından oluşturulmuş. 22 yaşındaki boyan blat ıntel eye 50 tarafından 2013 yılında yeryüzünün en fazla istikbal – ati vaat eden 20 girişimcisinden biri olarak tanımlanmıştı.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?