02 Haziran 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

​insanlar arasında giderek yaygınlaşan korku: hacklenerek ölmek!

9189insanlar-arasinda-giderek-yayginlasan-korku-hacklenerek-olmek-208x130
Reklam

günün birinde ölüm sebebiniz bir hackerın elinden olabilir. şu lahza kulağa saçma geliyor fakat giderek gelişen teknoloji buna da neden olabilir.

hepimiz teknolojiyi seviyoruz ve her geçen gün gelişmesini alaka ile takip ediyoruz. fakat bu vaziyet ileride hayatlarımızı tehdit edebilecek seviyeye gelebilir mi? aslında şimdiden bile bu vaziyet söz konusu ama – lakin gelecekte bizi fazla daha tehlikeli bir senaryo bekleyebilir.

forbes dergisi tarafından en etkili 20 sosyal medya kanaat önderi arasında gösterilen isimlerden biri olan glen gilmore bu konu hakkında mühim açıklamalarda bulunmuş. gilmorea göre gelecekte bizleri zorlu günler beklemekte.

nesnelerin interneti ınternet of thing üzerinde görüşlerini paylaşaan gilmore bu sistem dahilinde birbirine bağlı olan eşyaların sayısının şimdiden insanların sayısının üç katına çıktığını ve bu eşyaların hacklenme riskine karşı ne denli sorunlar teşkil edebileceğini anlattı. bu konuda bilhassa akıllı otomobiller ağırbaşlı tehlikeler oluşturabilecek konumdalar.

gilmoreun değindiği konulardan biri de yavaş yavaş artan hacklenerek ölme korkusu. bilhassa 3d yazıcılar sayesinde tıp dünyasında adeta bir devrim yapmaya hazırlanan suni ve robot temelli organlar/uzuvlar da hacklenme potansiyeline sahip cihazlar. işte gilmoreun bahsettiği korku da burada devreye giriyor. 

gilmore implant olarak uygulanmış tıbbi cihazların ve bunların yanı dizi ulaşım/taşıma sistemlerinin hacklenmesine dair korkuların “hacklenerek ölme” şeklinde yeni bir tedirginlik yarattığını ve bu tedirginliğin giderek arttığını söylemekte.

tabi bu tarz tehditlerin ağırbaşlı boyutlara gelmesi için bahsi geçen sistemlerin fazla daha gelişmesi ve giderek yaygınlaşması gerekiyor fakat teknolojinin günümüzdeki hızı göz önüne alındığında bu tarz bir istikbal – ati pek de uzakta değil diyebiliriz.
güvercin güdümlü bombalar molotofçu yarasalar… 2. dünya savaşının fantastik silahları 2 videomuzu izlemek için buraya tıklayın! hack hacker

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?