13 Haziran 2016 Tarihinde eklendi 0 Yorum yok A+ A-

​fbı, insanları dövmelerine göre profillendirecek yazılım geliştiriyor

36456fbi-insanlari-dovmelerine-gore-profillendirecek-yazilim-gelistiriyor-208x130
Reklam

fbı bilim-kurgu ve distopik istikbal – ati temalı işlerde karşımıza çıkabilecek bir yazılım üzerinde çalışıyor. insanlar dövmelerine göre sınıflandırılacak.

insanlarda giderek yaygınlaşan dövmeler üzerine fbıa bağlı program kapsamında bir yazılım geliştiren electronic frontier foundation eff bu sayede insanlarını sınıflandıracak takip edecek ve elde ettiği verilere göre profillerini çıkacaracak.

hükümet ile ortaklaşa bir çalışma yürüten ve görüntü tanıma teknolojisinin faydalarını kullanan fbı insanlarda -özellikle çoğunlukla kullanılan- dövmeleri kataloglandırarak bu kataloğa göre insanları bağlı oldukları mezhep siyasi duruş ya da içinde olduğu topluluk/örgüt gibi şeylere göre sınıflandıracak.

aslında bu çalışmanın temeli 2014 yılında ulusal standartlar enstitüsü nıst tarafından atılmıştı. nıstin projesi benzer temalı dövmelere sahip olan insanlar arasında bağlantı kurarak bir haritalandırma çıkarmak üzerineydi. fakat bu proje etik unsurlar engeline takılmıştı.

eff fbı programı ında geliştirdiği yazılım da aynı etik unsurlarla çatışmamak için daha esnek yapılandırılmaya çalışıyor. yani şu lahza için bu tarz bir yazılım üzerinde fbıın ağırbaşlı çalışmaları var. ama – lakin bu tarz bir sınıflandırma işleminin insan özgürlüğü ile çelişme durumu da bulunmakta. şu etapta fbıın çözmeye çalıştığı şey insan değerlerine ve etiğe ters düşmeden bu yazılımı bir şekilde uygulamaya sokmak.
pes 2017 fazla iddialı geliyor… şimdi fıfa düşünsün! videoyu izlemek için buraya tıklayın. dövme yazılım fbi

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?